Jest nowy DivX!

Firma DivX Networks udostępniła najnowszą - oznaczoną numerem 5.2 - wersję kodeków DivX. Nowa edycja jednego z najpopularniejszych kodeków wideo przynosi sporo istotnych innowacji - producent zapewnia, że oferuje ona m.in. znacznie lepszą jakość obrazu na urządzeniach stacjonarnych. Użytkowników z pewnością zainteresuje też fakt, iż DivX Networks zmieniła zasady dystrybucji kodeka: zrezygnowano z udostępniania DivX'a Pro w wersji Adware - teraz do wyboru jest pełna płatna wersja oraz wersja trial (sześciomiesięczna). Podstawowa wersja kodeków pozostała oczywiście bezpłatna.

Ciekawostką jest również fakt, iż oprogramowanie z serii DivX po raz pierwszy oferowane jest w dwóch wersjach - jedna przeznaczona jest dla systemów Windows 2000/XP, zaś druga - dla Windows 98/Me.

DivX 5.2 - okno Właściwości

DivX 5.2 - okno Właściwości

Pełną wersję zmian wprowadzonych do najnowszej wersji kodeków znaleźć można na stronie producenta - ograniczmy się więc może do wymienienia najważniejszych innowacji. Nowy DivX dostępny jest w teraz w czterech wersjach językowych - oprócz edycji angielskiej pojawiły się również francuska, niemiecka i japońska.

Nowością jest również wprowadzenie tzw. adaptacyjnego dwukierunkowego kodowania (Adapting bi-directional coding) - przedstawiciele DivX Networks mówią, że gwarantuje to użytkownikom znacznie wyższą jakość tworzonego materiału wideo. Wprowadzono również nowy mechanizm, służący do rejestrowania obrazu - tzw. 'Fast Mode for Live Capture'. Umożliwia on m.in. nagrywanie i kodowanie 'w locie' materiału z telewizji lub kamery wideo - tak, by uzyskane pliki były wysokiej jakości i jednocześnie miały niewielkie rozmiary.

DivX sam się uaktualni

DivX 5.2 w wersji Pro

DivX 5.2 w wersji Pro

Warto również wspomnieć o wprowadzeniu modułu, umożliwiającego automatyczne uaktualnianie kodeków (Automatic update). Z kodeków usunięto za to jeden z trybów pracy - 'slowest' (najwolniejszy) - uznano, że różnica pomiędzy nim a trybem 'slow' jest tak niewielka, że nie ma sensu udostępniać dwóch tak podobnych funkcji. Nowością w DivX 5.2 jest również zoptymalizowanie kodeków pod kątem współpracy z procesorami Pentium 4 wyposażonymi w zestaw instrukcji SSE3 - DivX Networks zapewnia, że kodeki na komputerach wyposażonych w taki CPU działają o od 5 do 15% szybciej. Producent zapewnia także, że z kodeków usunięto kilka błędów, wykrytych w poprzednich edycjach.

Oczywiście, większość dodatkowych opcji znajdziemy jedynie w wersji Pro - wersja podstawowa (czyli po prostu DivX), oferuje jedynie podstawową funkcjonalność, czyli przede wszystkim możliwość odtwarzania plików zakodowanych Divx'em. Wszystkie wersje zawierają również odtwarzacz DivX Player.

Nowe kodeki, nowe zasady

Jak już wspomnieliśmy, zmieniono również zasady dystrybucji kodeków - do tej pory DivX dostępny był w trzech wersjach:

- bezpłatnej DivX

- bezpłatnej, ale wyposażonej w reklamowe dodatki wersji DivX Pro Adware

- płatnej wersji.

Teraz zrezygnowano z wersji adware - użytkownicy, którzy przed kupieniem DivX'a Pro będą chcieli wypróbować jego możliwości, mogą skorzystać z sześciomiesięcznej, w pełni funkcjonalnej wersji trial. DivX Pro kosztuje 19,99 USD, zaś DivX w wersji podstawowej pozostał bezpłatny.

Więcej informacji: DivX.com