Jest nowy operator komórkowy: CenterNET bierze częstotliwości 1800 MHz

Spółka kontrolowana przez Romana Karkosika wygrała przetarg na pasmo radiowe 1800 MHz. Przebiła wszystkie oferty ceną oferując łącznie blisko 373 mln zł za dwie rezerwacje częstotliwości zakresu 1710 - 1730 MHz i 1805 - 1825 MHz. Nowa sieć komórkowa ma ruszyć w połowie 2008 roku. Liczy na pozyskanie 2,5 mln klientów w Polsce.

W sumie w przetargu ogłoszonym przez Urząd Komunikacji Elektronicznej wpłynęło 8 ofert złożonych przez: Centertel, Polską Telefonię Cyfrową, Polkomtel, CenterNET (2 oferty), TOLPIS sp. z o.o. oraz Inquam Broadband (2 oferty) - niemieckiego operatora specjalizującego się w budowie sieci WiMAX.

Przetarg dotyczył dwóch rezerwacji częstotliwości z zakresu 1710 - 1730 MHz i 1805 - 1825 MHz. Każda z rezerwacji obejmuje 49 dupleksowych kanałów radiowych (każdy składa się z dwóch kanałów jednoczęstotliwościowych o szerokości 200 kHz). W obu przypadkach najwyżej ocenione zostały oferty spółki CenterNET, która zadeklarowała wpłacenie 244,96 mln zł oraz 127,96 mln zł za rezerwacje częstotliwości.

To już trzecia próba rozdziału pasma 1800 MHz. Pierwszy przetarg, rozpisany jeszcze przez Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty, nie wypalił. Oferenci nie spełnili minimum wymagań. W drugim przetargu, organizowanym już przez UKE, wygrała Telekomunikacja Kolejowa. Spółka nie zdecydowała się jednak odebrać częstotliwości, ze względu na wysoką cenę (znacznie przestrzeloną zdaniem ekspertów) za rezerwacje, sięgającą 500 mln zł.

CenterNET ma 7 dni na złożenie w UKE wniosku o dokonanie rezerwacji będących przedmiotem przetargu. Spółka zapowiadała, że jeszcze w tym roku w Wielkiej Brytanii ruszy jej sieć komórkowa pod markę Extreme. Start został jednak przesunięty na przyszły rok. W połowie 2008 roku usługi nowego operatora mają być dostępne także w największych aglomeracjach w Polsce. Jak zapowiada zarząd funduszu NFI Midas - właściciela CenterNET SA - operator będzie działał na rynku pod dwiema markami - Extreme Mobile (skierowaną do ludzi młodych i aktywnych) oraz drugą o szerszym zasięgu o jeszcze nie ustalonej nazwie.

Początkowo CenterNET ma funkcjonować jako operator wirtualny. Prawdopodobnym partnerem spółki w zakresie roamingu krajowego mógłby być Polkomtel (w Wielkiej Brytanii jest nim bowiem Vodafone), ale firma nie komentuje tego typu spekulacji.

Na inwestycje CenterNET chce przeznaczyć od 0,7 - 1 mld zł. Spółka jak dotychczas nie określiła czy na pewno będzie budować własną infrastrukturę, czy też poprzestanie na korzystaniu z usług wybranego operatora z "dużej trójki". W spółce zarządzającej nową siecią, wedle deklaracji NFI Midas, zatrudnienie znajdzie ok. 500 osób.


Zobacz również