Jesteś fanem sagi "Zmierzch"? Cyberprzestępcy mają cię na celowniku

Przedwczoraj miała miejsce polska premiera filmu "Zmierzch: Przed świtem — część 1". Oczywiście nie mogli tego przeoczyć również cyberprzestępcy, którzy wzięli na celownik internautów szukających informacji na jego temat.

Producent oprogramowania Norton, firma Symantec, ostrzega internautów, którzy szukają informacji na temat najnowszej części sagi "Zmierzch", o czyhającym na nich niebezpieczeństwie.

Premierę filmu postanowili bowiem wykorzystać do swoich działań cyberprzestępcy. Po wpisaniu w wyszukiwarce zapytań z nim związanych, możemy trafić na zainfekowany odsyłacz, po kliknięciu którego nasz sprzęt narażony będzie na atak ze strony złośliwego oprogramowania.

Symantec podaje, że wśród najczęściej wpisywanych fraz, które mogą prowadzić do niebezpiecznego źródła są:

"Taylor Lautner nago"

"Robert i Kristen pocałunek"

"Zmierzch prawdziwa miłość"

Eksperci Norton udzielają również kilku przydatnych porad:

- Trzymaj się z dala od atrakcyjnych nieznajomych — cyberprzestępcy używają sformułowań, które mają skłonić użytkownika do kliknięcia na niebezpieczny odsyłacz. Nie ufaj nieznajomym — lepiej usunąć wiadomości od zupełnie nieznanych osób i zignorować wyniki wyszukiwania kierujące do dziwnych serwisów.

- Nie odsłaniaj szyi — korzystanie ze sprawdzonego oprogramowania zapewniającego bezpieczeństwo w sieci pozwoli zidentyfikować podejrzane odsyłacze i ochronić komputer przed innymi niewidocznymi zagrożeniami.

- Uważaj na wilki (i wilkołaki!) w owczej skórze — wśród wyników wyszukiwania często trudno odróżnić strony niebezpieczne od bezpiecznych. Korzystaj ze specjalnych narzędzi, aby sprawdzić poszczególne serwisy przed przejściem do nich w przeglądarce.