Jesteś u kochanki? Masz wiadomość!

Naukowcy z firmy Siemens opracowali nową technologię komunikacji, którą określają mianem "cyfrowego graffiti". W przeciwieństwie do obecnie stosowanych rozwiązań, pozwala ona na dostarczanie wiadomości do określonych miejsc.

Aplikacja pracująca w oparciu o nową technologię Siemensa pozwala posiadaczom telefonów komórkowych wysyłać wiadomości podobne do tradycyjnych SMS-ów, które przesyłane są następnie do ściśle określonego rejonu geograficznego i pojawiają się na ekranie odbiorcy, gdy tylko ten znajdzie się w zdefiniowanej lokacji.

Zdaniem konstruktorów technologii, nie jest to jedynie usługa oferująca lokalne informacje dostarczane przez operatorów sieci komórkowych, lecz również pozwala na wzajemne przesyłanie sobie wiadomości pomiędzy użytkownikami w konkretnych rejonach.

Zobacz również:

  • Bitdefender ostrzega - hakerzy wysyłają coraz więcej SMS-ów
  • Microsoft Teams w końcu z obsługa kont prywatnym i służbowych!

Jak to działa?

A oto krótki opis działania "cyfrowego graffiti": użytkownik pisze wiadomość w telefonie komórkowym, która jest następnie bezprzewodowo przesyłana do serwera. Serwer przyporządkowuje ją do określonej lokalizacji geograficznej i oczekuje na wejście w nią odbiorcy. Jeśli ten pojawi się w zadeklarowanej wcześniej strefie, otrzymuje wiadomość. Do wiadomości tekstowej mogą być też dołączana grafika. Dodatkowo, możliwe będzie ustawianie daty ważności takiej przesyłki.

Technologia "cyfrowego graffiti" jest opracowywana przez Siemensa przy współudziale z naukowcami austriackiego University of Linz oraz Ars Electronica Center. Zdaniem przedstawicieli Siemensa, jej pierwszych komercyjnych zastosowań możemy się spodziewać dopiero za 2 lata.