Jesteś w ciąży? Nie dzwoń przez komórkę, bo urodzisz łobuza!

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego (Los Angeles, Stany Zjednoczone) i Uniwersytetu w Aarhus (Dania) opublikowali zaskakujący raport. Wynika z niego, że kobiety w ciąży nie powinny rozmawiać za pomocą telefonów komórkowych, gdyż ich stosowanie zwiększa ryzyko urodzenia dziecka... nieprzystosowanego społecznie.

Badanie przeprowadzono na 13159 dzieciach, które urodziły się w późnych latach dziewięćdziesiątych. Mniej więcej połowa z nich miała matki stosujące nieregularnie telefony komórkowe - rodzicielki drugiej połowy w ogóle nie korzystały z komórek.

Rezultaty okazały się niezwykle interesujące. Ryzyko urodzenia dziecka nadpobudliwego lub nieprzystosowanego społecznie znacząco wzrasta (o 54%), kiedy matka w czasie ciąży rozmawia przez komórkę zaledwie 2-3 razy dziennie.

Własny telefon = większe problemy

Co gorsza: jeśli dziecko ma własny telefon komórkowy, ryzyko wystąpienia opisywanych problemów wzrasta już o 80%: 25% nieletnich posiadaczy komórek ma problemy emocjonalne, 34% nie potrafi dogadać się z rówieśnikami, 35% wykazuje się nadpobudliwością, a aż 49% ma kłopoty z poprawnym zachowaniem (procenty nie sumują się).

Naukowcy podkreślają, że nie badali poziomu promieniowania telefonów. Ich zdaniem sam fakt wykorzystywania komórki może negatywnie wpływać na dziecko - w końcu matka zamiast na swej pociesze, skupia się na rozmówcy...

Warto zajrzeć: "Cellphone use during pregnancy could turn kids into anti-social, hyperactive thugs" (w języku angielskim)