Jesteś z CIA? To pogadajmy

Czterech pracowników CIA zostało zwolnionych, osiemnastu innym udzielono nagany za uczestnictwo w tajnym "pokoju rozmów", utworzonym w wewnętrznej, tajnej sieci Agencji.

Według oświadczenia Centralnej Agencji Wywiadowczej, cytowanego przez agencję Reuters, CIA zwolniła czterech pracowników, w tym oficera wywiadu wysokiego stopnia, i udzieliła nagany osiemnastu innym pracownikom, wśród których również znajdowali się wysocy rangą oficerowie, za uczestnictwo w nielegalnym "pokoju rozmów", istniejącym w ramach tajnego, wewnętrznego systemu komputerowego CIA.

"Pokój rozmów", wykorzystywany do wymiany plotek, żartów i opinii, został stworzony w połowie lat osiemdziesiątych i ewoluował wraz z systemem komputerowym agencji. W trakcie istnienia tajnego czatu skorzystało z miego ok. 160 pracowników. Pokój rozmów odkryto w wyniku rutynowej kontroli bezpieczeństwa systemu. W trakcie śledztwa stwierdzono, że wskutek jego istnienia nie nastąpił przeciek tajnych materiałów do osób nieupoważnionych.

Uczestnikami pokoju rozmów mogli być tylko wybrani pracownicy CIA. O ich przyjęciu decydowali w powszechnym głosowaniu dotychczasowi bywalcy. Nowy członek był zaprzysięgany, czasami nawet wymagano od niego podpisania pisemnego oświadczenia, zobowiązującego do zachowania tajemnicy.


Zobacz również