Jeszcze jeden format DVD

Toshiba i NEC zapowiedziały, że wspólnie będą pracować nad stworzeniem następnej generacji nośników i napędów DVD. Mają one być tańsze niż mocno promowany standard Blu-ray. Oba, wykorzystujące niebieski laser, formaty nie będą jednak ze sobą kompatybilne. Toshiba zapowiada jednak, że odtwarzacze obsługujące nowy standard będą w stanie odczytywać płyty zapisane z wykorzystaniem obecnie stosowanego lasera czerwonego.

Taka możliwość ma, zdaniem władz Toshiby i NEC-a pozwolić na płynniejszy proces akceptacji przez rynek nowych technologii zapisu danych na DVD, opartych na wykorzystaniu niebieskich laserów. Co ciekawe, Toshiba jest również zaangażowana w prace nad Blu-ray i właśnie ten standard uważany jest przez władze koncernu za "docelowy". "Dwukolorowy" standard opracowywany wspólnie z firmą NEC ma być swego rodzaju formatem "przejściowym", przygotowującym rynek na przyjęcie korzystającego z niebieskich laserów Blu-ray.

Zdaniem rzecznika Toshiby, opracowany wspólnie z NEC format ma umożliwić zapisywanie na takich nośnikach nawet 25 - 30 GB danych, czyli mniej więcej tyle samo, ile Blu-ray.

Pierwsze urządzenia obsługujące nowy standard mają trafić na rynek już w przyszłym roku.


Zobacz również