Jeszcze mniejsze procesory Intela w 2007 r.

Intel ogłosił plany rozpoczęcia w 2007 r. produkcji procesorów w procesie technologicznym 45 nanometrów. Układy te będą produkowane w mającej dopiero powstać fabryce mikroprocesorów w mieście Chandler w amerykańskim stanie Arizona. Koszty budowy obiektu szacuje się na 3 miliardy USD.

Obiekt w Chandler, oznaczony symbolem Fab 32, będzie już szóstą z rzędu fabryką, która uruchomi produkcję układów na płytkach 300 mm. Pozostałe takie centra znajdują się w stanach Oregon i Nowy Meksyk oraz w Irlandii. Czwarta fabryka, oznaczona kodem Fab 12, powstaje w Arizonie, a piąta - Fab 24 - w Irlandii.

Jak zapewnia koncern, wykorzystanie technologii płytek 300 mm zwiększa możliwości produkcji półprzewodników po niższych kosztach w porównaniu z tymi, jakie ponoszone są przy zastosowaniu płytek 200 mm, powszechnie dziś stosowanych. Całkowita powierzchnia krzemowa płytki 300 mm jest o 225 % większa niż 200 mm, przez co zwiększa się liczba obwodów scalonych, które można na niej pomieścić. Ponadto, do wytworzenia procesora potrzeba o ok. 40 % mniej energii niż w przypadku płytek 200 mm.

Więcej informacji: Intel.