Jeszcze nowsze horyzonty!

Optimus Pascal wydał dwa kolejne, zlokalizowane krążki ze świetnego cyklu Dorling Kindersly "Nowe Horyzonty": "Encyklopedię dinozaurów" oraz "Encyklopedię człowieka". Tym razem twórcy programu zapraszają na wycieczkę do krainy dinozaurów i zagłębiają się w zakamarki ludzkiego ciała.


Optimus Pascal wydał dwa kolejne, zlokalizowane krążki ze świetnego cyklu Dorling Kindersly "Nowe Horyzonty": "Encyklopedię dinozaurów" oraz "Encyklopedię człowieka". Tym razem twórcy programu zapraszają na wycieczkę do krainy dinozaurów i zagłębiają się w zakamarki ludzkiego ciała.

PREHISTORYCZNE JASZCZURY

Dinozaury to ostatnio temat eksploatowany w wielu mediach, najsłynniejszym ich wielbicielem jest chyba Steven Spielberg. Nie dziwić nas zatem powinno elektroniczne wydanie encyklopedii tych prehistorycznych stworzeń. Wszystko, co wiemy o dinozaurach, odkryto dzięki wykopaliskom i pracy paleontologów, dlatego też autorzy programu umożliwiają nam zwiedzenie interaktywnego stanowiska wykopaliskowego. Tu nie tylko obejrzymy wykopane szkielety dinozaurów, ale możemy samodzielnie spróbować sił w zabawie z łopatką i szczoteczką - wykopując, czyszcząc i kompletując szkielety stworzeń, które żyły od triasu po kredę. Jeśli będziemy dość cierpliwi i systematyczni, może nawet uda się nam złożyć Triceraptosa, zupełnie jak z klocków lego. Tyle tylko, że w programie nasza układanka ożywa niczym Frankenstein i zaczyna hasać w całej jaskini.

Pomijając wątki ludyczne, program jest przede wszystkim skarbnicą informacji na temat wszystkich nazwanych i znanych człowiekowi dinozaurów. Pierwsze spotkanie z encyklopedią stawia nas u wejścia do jaskini - muzeum, gdzie mamy do wyboru wkroczenie do "komnaty" zwanej Areną, wybranie się na zwiedzanie jaskiń z "encyklopedycznym biurem podróży", samotne myszkowanie po jaskiniach podzielonych chronologicznie wg trzech okresów mezozoiku, poprzez wspomniane wcześniej stanowisko wykopaliskowe czy indeks dinozaurów.

Arena jest ogromną salą muzealną, w której w poszczególnych niszach dowiadujemy się kolejnych szczegółów z życia i budowy dinozaurów. Czekają tam takie niespodzianki, jak szarżujący wprost na nas cztero- czy dwunożny dinozaur i spokojny głos komentatora opisującego zwyczaje i sposób poruszania się bestii - bardziej wnikliwym poszukiwaczom polecamy obejrzenie DNA tego zwierzęcia.

Biuro podróży oferuje cztery rodzaje wycieczek: wprowadzającą, jak żyły dinozaury, ewolucja dinozaurów, niezwykłe dinozaury i wycieczki indywidualne, które możemy nagrywać dla potomności. Dzięki indeksowi szybko odszukamy interesujące nas miejsce na ziemi i występujące tam skamieliny dinozaurów. Przegląd poszczególnych zwierzaków - obok obrazka demonstrującego wygląd danego osobnika - pozwoli nam nawet usłyszeć wydawany przez niego dźwięk (a także dowiedzieć się podstawowych informacji na temat jego długości, wagi, przynależność do rodzaju itd.). Przeglądarka dzieli dinozaury na cztery podstawowe grupy i ukazuje poszczególne z nich w chronologicznym porządku występowania.

Zamiast wielu zdjęć, często mamy tylko obraz kośćca, niektóre informacje są niekompletne - ale paleontologia nie wydarła jeszcze wszystkich skarbów, które kryje ziemia. Oczywiście, dla ambitnych, pragnących sprawdzić swój poziom wiedzy na temat dinozaurów, autorzy przygotowali quiz sprawdzający. Ponadto encyklopedia oferuje bezpośrednie połączenie przez Internet z Klubem Tropicieli Dinozaurów.

CZŁOWIK - Z ZEWNĄTRZ I OD ŚRODKA

"Encyklopedia człowieka" jest typowym programem edukacyjny, stworzonym z myślą o szkołach i nauczycielach biologii. Każda multimedialna lekcja biologii, dotycząca anatomii człowieka, powinna przyciągnąć wiele ciekawych oczu i uszu, a sama placówka oświatowa - może pozyska więcej "orłów" z biologii. Przeglądając program, z przyjemnością patrzyłem na budowę kolejnych układów, poszczególnych kończyn itd. Ale do rzeczy. Na wstępie trafiamy do miejsca, określonego przez autorów jako "gabinet znawcy anatomii człowieka". Trzy przyciągające oko gabloty poprowadzą nas przez trzy działy encyklopedii: przegląd układów, przegląd trójwymiarowy i rentgenowski.

Zbadanie pierwszego działu dostarczy nam wyczerpujących, bardzo przystępnych wiadomości na temat pracy poszczególnych układów ciała ludzkiego. Słuchając melodyjnego i ciepłego głosu - w niczym nie przypominającego wykładu ze szkolnej ławki - można zapomnieć, że uczymy się akurat o pracy naszego ucha i o tym, jak to się dzieje, że słyszymy. Dźwiękowi towarzyszy, oczywiście, obraz wskazujący każdy organ, o którym mówi przewodnik. Każdą "operację" można powtarzać, aż do znudzenia lub wyuczenia na pamięć - wszystko zależy od odporności na przyjmowaną wiedzę.

Gablota z przeglądem rentgenowskim pozwoli nam poznać zasady działania każdego stawu i budowę wszystkich kosteczek, składających się na kruchy szkielet człowieka. Precz ze szkieletami z tworzyw sztucznych z sal biologicznych, ich miejsce powinien zająć komputer i multimedialna encyklopedia. Ten sam postulat dotyczy wszystkich naczyń wypełnionych formaliną i wnętrznościami - nie daj Boże stłuc takie cudo: to nie tylko nieprzyjemny zapach, ale i pała z biologii. Wszystko to zastąpi trójwymiarowy przegląd poszczególnych narządów ludzkiego ciała. Dzięki encyklopedii możemy bardzo dokładnie (z każdej strony, a nawet od wewnątrz) obejrzeć budowę ludzkiego mózgu, oka, serca czy każdego innego narządu.

Łatwe przechodzenie między poszczególnymi działami encyklopedii zapewnia przyjemne korzystanie z dobrodziejstw tego programu. Serdecznie polecam go wszystkim, którzy mają kłopoty z biologii (a przecież repetitio est mater studiorum).

"Encyklopedia dinozaurów"

"Encyklopedia człowieka"

Wymagania sprzętowe: PC 486/80 MHz, Windows 95, 16 MB RAM, CD-ROM 4x

Producent: Optimus Pascal, Bielsko-Biała 43-300, ul. Wyspiańskiego 10, tel. (0-33) 11 91 80.