Jeszcze szybsza Barracuda

Seagate Technology wprowadza na rynek kolejne dyski twarde z serii Barracuda, przeznaczone do komputerów klasy desktop.

Seagate Technology poinformowała o wprowadzeniu do sprzedaży najnowszego napędu Barracuda ATA III, który - jak twierdzi producent - jest obecnie najszybszym z dostępnych na rynku dysków twardych dla komputerów klasy desktop.

Urządzenie jest przeznaczone do średniej i wyższej klasy komputerów PC, a także do budowania tanich macierzy typu RAID. Barracuda ATA III jest wyposażony w złącze ATA/100, pracuje z prędkością 7200 obr./min. Wykorzystuje specjalne łożyska hydrodynamiczne, dzięki którym zwiększono odporność dysku na wstrząsy i obniżono hałas wytwarzany podczas pracy.

Seagate zapewnia, iż najnowsza wersja dysków Barracuda zapewnia również najwyższą wśród dysków ATA wewnętrzną szybkość transferu danych wynoszącą 500 Mb/s. W napędzie zastosowano 2 MB bufor danych oraz nowy procesor sterujący, taktowany zegarem 80 MHz. Producent utrzymuje, iż układ ten zapewnia wzrost wydajności przetwarzania danych o około 25%.

Dyski Barracuda ATA III będą dostępne w różnych wariantach o pojemnościach do 40 GB. Nie znane są jeszcze ceny dysków, które trafią na polski rynek.


Zobacz również