Jeszcze szybszy Firefox - najlepsze porady

Mozilla Firefox to w Polsce przeglądarka nr 1. Dziś pokażemy Wam co zrobić, by "ognisty lisek" nabrał szybkości. Kasowanie starszych wersji Java Console i instalacja odpowiednich dodatków to tylko dwie z łatwych czynności, pozwalających zwiększyć wydajność i skrócić czas wyświetlania stron.


Nasz cel to przyśpieszenie Firefoksa i większa produktywność pracy. Szukając pomocy w dostosowaniu przeglądarki, sprawdźcie też poradniki idg.pl - "Stwórz sobie wymarzonego Firefoksa" i "Firefox wtyczkami stoi".

Wyczyść listę pobierania (popraw wydajność!)

Często zdarza się, że podczas ściągania plików w Firefoksie, program zamraża się na kilka sekund. Zwłaszcza, tuż przed końcem pobierania. Przeglądarka na chwilę przestaje działać też nieco później.

Zobacz również:

  • Używasz Firefoxa? Już możesz go zaktualizować
  • Jak sprawdzić, czy Twoje hasło zostało skradzione?
  • Opera prezentuje funkcję, na którą nie wpadła konkurencja

Zwykle chodzi tu o zbyt długą Listę pobierania. By ją włączyć, klikamy Ctrl+J lub myszką wybieramy Narzędzia \ Pobieranie plików. Po wskazaniu opcji Wyczyść listę znów mamy wolne okienko (Spokojnie! Czyszczenie listy nie powoduje usunięcia pobranych plików).

To łatwe! Pobierając kolejny plik, przekonacie się, że Firefox naprawdę stał się szybszy i bardziej wydajny.

Usuń z Firefoksa starsze wersje Java Console

Konsola Javy to dodatek do Firefoksa, umożliwiający m.in. otwieranie czatów i aplikacji sieciowych. Coś, co często prosi o aktualizację.

Zawsze, kiedy się na to zgadzamy, Firefox instaluje nową wersję Java Console. Tak się składa, że program nie kasuje przy okazji tej, której używaliśmy wcześniej. Co ciekawe, gdy klikniemy w Narzędzia \ Dodatki, choć rzeczywiście widać kilka dodatków Java, opcja Odinstaluj jest nieaktywna! Jak więc usunąć niepotrzebne pliki?

Trzeba wyłączyć Firefoksa i włączyć program jako Administrator. Aby to zrobić, klikamy w ikonkę przeglądarki prawym klawiszem myszy i wybieramy Uruchom jako administrator. Wracając do Listy rozszerzeń, będziemy mogli skasować zbędne Konsole Javy.

Ustaw przełączanie do najnowszej karty

Standardowo, kiedy hiperłącze kieruje do nowej karty (lub kiedy sami chcemy otworzyć coś w innej karcie, przytrzymując Ctrl podczas klikania w link), Firefox nie włączy jej od razu.

Program zacznie wczytywać kartę w tle, pozostając w obecnej.

Można to bardzo łatwo zmienić. W tym celu, trzeba wejść w Narzędzia \ Opcje i zaznaczyć opcję Po otwarciu odnośnika w nowej karcie przechodź do niej automatycznie. Klikamy OK i cieszymy się, że "lisek" (a może raczej panda mała?) znów jest szybszy.

Jeszcze szybszy Firefox - najlepsze porady

Skorzystaj z Adblock Plus - dodatku do blokowania reklam

Strony WWW pełne reklam wczytują się dłużej, utrudniają wyszukiwanie treści i myszkują w historii przeglądarki.

Adblock Plus to najlepszy dodatek, umożliwiający kasowanie reklam z wybranych stron i blokadę kampanii reklamowych (m.in. Google Adsense).

Rozszerzenie w najnowszej wersji pobrać można w repozytorium Dodatki dla Firefoksa. Po kliknięciu Zainstaluj, "lisek" pokieruje nami w konfiguracji.

Jeszcze szybszy Firefox - najlepsze porady

Dodatki z oficjalnego repozytorium Firefoksa pobrano już ponad 2 mld razy.

Pamiętajcie tylko, by odblokować reklamy na idg.pl. W końcu może to być zapowiedź konkursu lub ciekawa oferta sprzętu.

Rozszerzenia - co za dużo, to nie zdrowo!

Przed chwilką zachęcaliśmy do pobrania dodatku, a teraz możecie go już usunąć. Oczywiście, to przesada! Ale im więcej rozszerzeń instalujecie, tym cięższy robi się program - zwłaszcza, gdy Wasze komputery mają już swoje lata.

To, co spowalnia Firefoksa, to szczególnie add-ony modyfikujące treść strony i motywy graficzne. Wpływ na szybkość mają też czytniki RSS, które można zastąpić aplikacją sieciową lub czymś zewnętrznym (Zobacz: RSS Bandit).

Modyfikacja logo Firefoksa autorstwa Nielsa Leenheera.