Jeszcze więcej PC

Z najnowszego raportu IDC wynika, że w najbliższym kwartale nastąpi znaczny wzrost sprzedaży komputerów.

Z przeprowadzonych przez IDC badań rynku komputerów PC wynika, że w nadchodzącym kwartale nastąpi znaczny wzrost sprzedaży tych urządzeń. Jak prognozują analitycy, zostanie sprzedanych ok. 33,4 mln komputerów. Oznacza to wzrost o 10,1% w porównaniu z III kwartałem 2000 r. (i 18,5% w stosunku rocznym).

Największe zapotrzebowanie na komputery PC występuje na rynku azjatyckim. W tym też regionie rośnie coraz szybciej zapotrzebowanie na urządzenia przenośne. Prognozowany jest też duży wzrost sprzedaży sprzętu w Stanach Zjednoczonych, związany z początkiem roku szkolnego.

Z kolei w Zachodniej Europie, według prognoz IDC, nastąpi wzrost 7,5% w porównaniu z ostatnim kwartałem (i 14,5% w stosunku rocznym). Na Starym Kontynencie zwiększenie ilości sprzedawanych konsumentom urządzeń producenci sprzętu zawdzięczają głównie rosnącej popularności Internetu. Eksperci spodziewają się też wzrostu zapotrzebowania na komputery PC na rynku komercyjnym.

Jak przekonują eksperci największe zyski ze spodziewanego wzrostu sprzedaży osiągną wytwórcy mający silną pozycję na rynku konsumenckim, producenci urządzeń przenośnych, a także te firmy, które opanowały rynek azjatycki. Wśród beneficjantów wielkiego zapotrzebowania na komputery badacze wymieniają m.in. takie przedsiębiorstwa, jak Compaq, Dell, Hewlett-Packard i Gateway.


Zobacz również