Jeszcze więcej zabezpieczeń

W zaledwie dwa dni po premierze nowego systemu zabezpieczania przed nielegalnym kopiowaniem płyt CD Audio Microsoftu, również firma Macrovision zapowiedziała premierę podobnego rozwiązania. Nowa wersja znanego już systemu, Cactus DataShield, ma umożliwiać m.in. odtwarzanie zabezpieczonych nim płyt na komputerach PC.

Cactus DataShield 300 to wspólny produkt Macrovision i izraelskiej firmy Midbar (którą Macrovision niedawno przejęła). Wiadomo już, że w przeciwieństwie do poprzedniej wersji systemu zabezpieczone muzyczne płyty CD będzie można odtwarzać w komputerowych napędach CD - ale tylko pod warunkiem korzystania z programu Windows Media Player.

Pliki zapisane na płytach zabezpieczonych za pomocą 300 będzie można kopiować na twardy dysk - tak, by było możliwe ich odtwarzanie bez umieszczania nośnika w napędzie. Niemożliwe będzie jednak odsłuchiwania takich plików na komputerach innych niż ten, na którym skopiowano utwór.

Nie wiadomo na razie, kiedy nowa wersja Cactus DataShield trafi na rynek ani też które wytwórnie muzyczne zamierzają korzystać z systemu. Z informacji publikowanych przez Midbar wynika, że na całym świecie sprzedano już co najmniej 30 mln płyt zabezpieczonych za pomocą poprzednich wersji Cactus DataShield.