Joanna Rutkowska: Vista jest bezpieczniejsza niż XP

Jak wygląda zgłaszanie znalezionych błędów? Kto i w jaki sposób się o nich dowiaduje?

Nie wiem, ja nie jestem tzw. "bug hunterem" - w mojej pracy zajmuję się raczej problemami bardziej generycznymi aniżeli wyszukiwaniem błędów implementacyjnych np. błędów przepełnienia bufora. Przykładowo, zaprezentowany przeze mnie w zeszłym roku "Blue Pill" korzysta tylko z udokumentowanych właściwości procesorów AMD, pokazując problem, którego nie można łatwo rozwiązać wypuszczając kolejną łatę.

Pewnemu znajomemu, fanowi Linuksa, zacytowałem wypowiedź, w której stwierdziła pani, że nie można jednoznacznie stwierdzić, który z OS-ów, Linux czy Windows, jest bardziej bezpieczny [wypowiedź dla Hacking.pl - redakcja]. W odpowiedzi usłyszałem: "baby będziesz słuchał?". Często spotyka się pani z takimi reakcjami?

Nie przypominam sobie podobnej sytuacji. Być może ma to związek z tym, że obracam się wśród cywilizowanych ludzi... ;)

Prowadzi pani bloga. Jest on bardziej sposobem na komunikację z internautami czy z podobnymi pani specjalistami?

Sposobem na ekspresję moich przemyśleń i, oczywiście, na zwrócenie uwagi na moją pracę. :)

Dostaje pani wiele listów z pytaniami: "jak zostać hakerem?", "jak zostać specjalistą ds. bezpieczeństwa IT?". No właśnie... Czy specjalista taki, jak pani, to tylko programista, czy ktoś więcej?

Nie uważam się ani za hakera, ani za programistkę. Jestem po prostu badaczką oraz specjalistką od budowy (niektórych) systemów operacyjnych.

Poza komputerami ma pani czas na inne zainteresowania? Przy czym najlepiej pani odpoczywa?

Najlepiej odpoczywam urządzając sobie popołudniową drzemkę na kanapie. :)

Bezpieczeństwo w IDG.pl

Bezpieczeństwo IDG.pl

Więcej informacji na temat bezpieczeństwa znajdziecie również w zasobach serwisu IDG.pl - Waszej uwadze polecamy sekcję Bezpieczeństwo IDG.pl orazhttp://SecurityStandard.pl . Zachęcamy również do wzięcia udziału w spotkaniach na forum z ekspertami, zajmującymi się kwestiami związanymi z bezpieczeństwem: m.in. z Grzegorzem Michałkiem, głównym programistą ArcaBit , Łukaszem Szotem, specjalistą z firmy MKS oraz Piotrem Lewaszkiewiczem z firmy Quantus Technology (dystrybuującej produkty firmy AVG w Polsce).

Aplikacje, które ułatwią wam odpowiednie zabezpieczenie komputera w Sieci (w tym m.in. programy antywirusowe, antyspyware'owe oraz firewalle) znajdziecie w naszym serwisie Pliki.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: