Johnson&Johnson zapłaci 230 mln dolarów kary za opioidy w lekach

Firma Johnson&Johnson zapłaci 230 mln dolarów w ramach ugody. Wyznaczona przez stan Nowy Jork kara za handel opioidami wynosiła 572 mln.

Źródło: Open Grid Scheduler/Grid Engine/Flickr

Stany Zjednoczone od wielu lat walczą z koncernami, które handlują środkami zawierającymi w swoim składzie opioidy. Dla niewtajemniczonych, są to silnie uzależniające substancje, w których skład wchodzą morfina, kodeina i heroina, stosowane przez niektóre koncerny farmaceutyczne do tworzenia leków przeciwbólowych. Handel opioidami jest obecnie zakazany i prężnie zwalczany w ramach zapobiegania oraz niwelowania skutków ogromnej fali uzależnień w USA. Dlatego też, poszczególne stany postanowiły wejść na drogę sądową z producentami leków opartych na opioidach, w tym ze szwedzkim koncernem Jenssen.

j&j, johnson&johnson, ugoda, ugoda sądowa, nowy jork, 230 mln dolarów, kara, odszkodowanie, usa, wyrok sądu, stan nowy jork, koncern farmaceutyczny, jenssen, johnson & johnson, johnson and johnson, szczepionki, szczepionka, prokurator generalny, nauka, internet

Źródło: K-State Research and Extension/Flickr

Kilka lat temu, producent jednej z dopuszczonych na rynku szczepionek przeciw koronawirusowi - Johnson&Johnson, został oskarżony przez stan Nowy Jork o handel opioidami, a w ramach zadośćuczynienia zażądano finansowej bonifikaty. Sąd najwyższy przychylił się do wniosku i w 2019 roku zasądził J&J karę w wysokości 572 mln dolarów na rzecz stanu, będącego powodem. Choć firma starała się odwoływać od decyzji, jej zabiegi nie przyniosły skutków, niemniej sprawy ciągnęły się, aż do dziś. Ogłoszono bowiem właśnie, że firma Johnson&Johnson zawarła ugodę ze stanem Nowy Jork, opiewającą na 230 milionów dolarów zadośćuczynienia.

Zobacz również:

  • Skutki uboczne szczepionki na COVID-19 [Aktualizacja 26.07.2021r.]
  • Szczepionka na Covid-19 – Johnson&Johnson. Działanie, skuteczność i aplikacja [Aktualizacja 26.07.2021r]
j&j, johnson&johnson, ugoda, ugoda sądowa, nowy jork, 230 mln dolarów, kara, odszkodowanie, usa, wyrok sądu, stan nowy jork, koncern farmaceutyczny, jenssen, johnson & johnson, johnson and johnson, szczepionki, szczepionka, prokurator generalny, nauka, internet

Źródło: succo/Pixabay

Pomimo zawarcia ugody, będącej oczywiście zakończeniem wszczętego postępowania i trwającego od lat sporu, a także zniwelowaniem strat ze strony J&J, koncern nadal nie przyznaje się do winy. Co więcej przedstawiciele firmy twierdzą, że zawarcie ugody takowym przyznaniem się również nie jest. Niestety dla Johnson&Johnson, zawarcie rzeczonej ugody nie jest końcem problemów, ponieważ odrębne postępowania w sprawie handlu opioidami mają zostać wszczęte także w innych stanach USA.

Sprawdź też:

Szczepionka na Covid-19 – Johnson&Johnson. Działanie, skuteczność i aplikacja