Jordana z telefonem

Hewlett-Packard zaprezentował nowy palmtop z serii Jornada, oznaczony symbolem 928.

Hewlett-Packard zaprezentował nowy palmtop z serii Jornada, oznaczony symbolem 928.

Jest to pierwszy komputer naręczny firmy HP z wbudowanym telefonem komórkowym GSM. Obsługuje on pakietową transmisję danych - GPRS, wyposażony jest w dwa wyświetlacze. Tradycyjny może wyświetlić kolory z palety 16-bitowej. Drugi, na górze obudowy, umożliwia odczytywanie informacji z telefonu komórkowego, gdy większy wyświetlacz jest zasłonięty. Użytkownik jest w stanie odebrać bądź zainicjować rozmowę bez uaktywniania energochłonnego modułu palmtopa.

Jornada 928 to pierwszy model komputera naręcznego, w którym zastosowano procesor OMAP 710 produkcji Texas Instruments, integrujący tradycyjną jednostkę obliczeniową z telefonem komórkowym. Można w nim zastosować podwójny system akumulatorów, palmtop może wtedy pracować przez 12 godzin, a rozmawiać 3 godziny przy 120 godzinach oczekiwania. Rozmowa może się odbywać bez zestawu słuchawkowego dzięki zamontowaniu mikrofonu i głośnika w obudowie.

Jornada 928 sprzedawana będzie z zainstalowanym systemem 2002 i wirtualną maszyną Javy obsługującą aplikacje typu MIDP, zostanie wyposażona w 64 MB pamięci RAM i 32 Flash ROM, opcję rozbudowy pamięci oraz funkcjonalności komputera o port typu Compact Flash. Nie zapomniano o komunikacji przez port podczerwieni. Wymiarami (137x77x16 mm) i wagą (194 g) nie odbiega od pozostałych palmtopów Jornady.