Joshua - oficjalna premiera

22 lutego br. Via Technologies przedstawi konkurencyjny dla produktów Intela i AMD procesor Joshua taktowany zegarami 433, 466 i 500 MHz.

22 lutego Via Technologies oficjalnie zaprezentuje procesory Joshua taktowane zegarami 433, 466 i 500 MHz. Procesory te współpracują z magistralą 133 MHz oraz wspierają technologię 3DNow stworzoną przez AMD. Pierwsze wersje Joshua oferują podobną wydajność co procesory Celeron (do 500 MHz) i kosztują 40-50 USD. Wraz z ich premierą Via Technologies stanie się trzecim oficjalnym konkurentem Intela na rynku , zwłaszcza że Joshua może pracować z takimi samymi płytami głównymi co Celeron Intela i w praktyce jest pierwszym jego klonem.

Firma Advanced Micro Devices (AMD) konkuruje z Intelem we wszystkich segmentach rynku mikroprocesorów, natomiast chipy Crusoe firmy Transmeta starają się zdobyć rynek notebooków i innych urządzeń przenośnych. Via Technologies zamierza skoncentrować się przede wszystkim na tanich komputerach i według ekspertów ma na tym rynku większe szanse niż AMD ze względu na niskie koszty produkcji Joshua i zdolność zaspokojenia potrzeb rynku.

Via Technologies wkroczyła na rynek mikroprocesorów, wykupując firmę Cyrix, mikroprocesorowy oddział National Semiconductor i firmę Centaur, część koncernu IDT. Technologia zastosowana w procesorach Joshua jest oparta głównie na rozwiązaniach firmy Cyrix, ale kolejne procesory, mające pojawić się w III kwartale br. będą wykorzystywać technologię stworzoną przez IDT.