Jubileuszowy artysta - Adobe Illustrator 10

Branżowy standard do tworzenia wektorowej grafiki ilustracyjnej w najnowszej, dwucyfrowej już wersji zawiera istotne rozszerzenia ułatwiające publikowanie grafiki za pośrednictwem dowolnych mediów.

Branżowy standard do tworzenia wektorowej grafiki ilustracyjnej w najnowszej, dwucyfrowej już wersji zawiera istotne rozszerzenia ułatwiające publikowanie grafiki za pośrednictwem dowolnych mediów.

Dołączono narzędzia do tworzenia witryn internetowych, takie jak gotowe symbole, funkcje dzielenia obrazu i służące do optymalizowania grafik stron WWW, opcje płynnego deformowania obrazu oraz rozszerzenia zwiększające wydajność, np. sterowaną parametrami grafikę dynamiczną. Funkcję tę można wykorzystać m.in. do tworzenia nieograniczonej liczby odmian podobnie sformatowanej grafiki. Użytkownik może nanieść aerografem jeden lub kilka symboli, a następnie, za pomocą jednego z siedmiu wyspecjalizowanych narzędzi, w interaktywny sposób dopasowywać kolory, obracać, przeskalowywać i deformować elementy. Narzędzia do obróbki symboli mogą być wykorzystane do generowania obrazów np. trawy, tłumu czy innych dużych grup podobnych obiektów.

Projektanci dynamicznych, zintegrowanych z bazami danych ODBC stron WWW mogą opracować szablon, a następnie za pomocą nowej palety Variables (zmienne) zdefiniować jako zmienne takie obiekty, jak nazwa produktu i logo firmy na bannerze na stronie WWW. Pozwala to później aktualizować je za pomocą kontrolek np. Adobe GoLive lub szybko generować nieograniczoną liczbę niepowtarzalnych wariantów za pomocą skryptów (Visual Basic, JavaScript) lub serwerów obrazów dynamicznych, np. Adobe AlterCast.

Narzędzia Slices do obsługi plastrów pozwalają ciąć grupy, warstwy i obiekty, a następnie zapisać uzyskane plastry do plików z pełną kontrolą formatu i kompresji każdego kawałka. Dzięki nowej funkcji obsługi symboli można zmniejszyć rozmiary plików i efektywniej zarządzać grafiką zbudowaną na powtarzających się motywach. Użytkownik może wielokrotnie wprowadzać symbol do projektu graficznego, zapisać go, a następnie, zamiast ciągłego odtwarzania obiektu, manipulować wszystkimi tymi symbolami równocześnie tylko przez zmianę oryginalnego wzorca.

Nowa funkcja Live Distortion umożliwia łatwe wyginanie, rozciąganie i skręcanie tekstu, grafiki i obrazów na wszelkie sposoby, z wykorzystaniem takich narzędzi, jak otoczka (Enveloping), wykrzywianie (Warping) i nadawanie płynności (Liquify). Zdeformowane obiekty i tekst można nadal edytować, niezależnie od historii ich przekształceń.

Adobe Illustrator 10 oferuje również nową, wygodną obsługę obiektowego dzielenia grafiki, tabele HTML z zastosowaniem warstw definiowanych w standardzie CSS, rozszerzone funkcje wymiany formatu SVG oraz eksport w formacie Macromedia Flash (SWF).

Informacje Wimal International

tel. (22) 8408010

www.wimal.com.pl