Julian Assange - Człowiek Roku 2010

Twórca Wikileaks Julian Assange został wybrany Człowiekiem Roku 2010 według "Le Monde". Francuski dziennik brał udział w publikacji przecieków, które ujawniły skrywane fakty o wojnie w Iraku i tajne depesze amerykańskich dyplomatów.


Julian Assange - twórca Wikileaks, laureat nagrody Człowieka Roku 2010 wg dziennika "Le Monde".

Polecamy:

Zobacz też:

Więcej informacji:

Wikileaks otwiera rządowe archiwa, a świat drży w posadach zawsze, gdy Assange ogłasza nowy "przeciek".

Tydzień temu, tygodnik "Time" wybrał Człowieka Roku 2010 uznając, że wyróżnienie to należy się twórcy Facebooka. Mark Zuckerberg otrzymał nagrodę za to, że połączył więcej niż pół miliarda osób i zmienił sposób życia wielu ludzi na świecie.

W głosowaniu czytelników zwyciężył wtedy Julian Assange, który otrzymał dziś nagrodę Człowieka Roku 2010 według francuskiego dziennika "Le Monde".

Założyciel Wikileaks uzyskał też 56 proc. głosów w ankiecie internautów, którzy dostrzegli również pracę laureata Pokojowej Nagrody Nobla - Liu Xiaobo (22% głosów) i twórcy Facebooka - Marka Zuckerberga (7% głosów).

2010 - rok ujawniania tajemnic

Skoro Zuckerberg otrzymał nagrodę za połączenie wielu osób, można powiedzieć, że Assange dostał ją za podział społeczeństwa.

Redakcja "Le Monde" uznała, że praca Wikileaks była bardzo niewdzięczna. Odkrywając sekrety władzy, Assange sam pisał, że jego życie może być zagrożone.

W kwietniu 2010 r. portal opublikował wideo, na którym widać, jak amerykański śmigłowiec bojowy Apache otwiera ogień do cywilów w Bagdadzie. Wydarzenie to miało miejsce w 2007 r., a w wyniku ostrzału zginęło dwanaście osób, a w tym dwóch dziennikarzy agencji Reutera.

Kolejny raport pt. "Iraq War Logs", zgromadził 391 tys. dokumentów opisujących m.in. okrutne tortury, jakim irackie władze poddawały swoich więźniów. Wikileaks dowiodło, że rząd USA zdawał sobie sprawę z łamania podstawowych praw człowieka, do którego dochodziło w Iraku.

Ostatnio, pod koniec listopada, ujawniono tajne depesze z ambasad USA. Wiele z nich obnaża słabość amerykańskiej dyplomacji.

Julian Assange w ogniu oskarżeń

Aż do sierpnia 2010 r. twórca Wikileaks pozostawał nieco w cieniu wydarzeń. Zmieniło się to, gdy Assange'a oskarżono o gwałt, przymuszanie do czynności seksualnych i dwa przypadki molestowania seksualnego, których miał się dopuścić wobec dwóch kobiet w Szwecji.

Wszystkie zarzuty w tej sprawie zostały szybko anulowane. Mężczyzna od początku zaprzeczał też oskarżeniom o gwałt, podkreślając, że "przygody" z kobietami były wynikiem obopólnej zgody.

Mimo to, w grudniu 2010 r. Interpol wydał międzynarodowy nakaz aresztowania Assange'a, a twórcę Wikileaks zatrzymano wkrótce w Londynie i wypuszczono za kaucją po złożeniu wyjaśnień.

Człowiek Roku 2010: Julian Assange

Julian Assange wzbudza kontrowersje i może dlatego tytuł Człowieka Roku 2010 należy mu się tak bardzo. Wśród zwolenników nazywany ojcem wolności. "Twórca organizacji terrorystycznej" - mówi zaś o nim Peter King, przewodniczący amerykańskiego Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego.

Twórca Wikileaks urodził się w Townsville (Australia). Jego rodzice prowadzili wędrowny teatr, a on sam 37 razy zmieniał szkołę i uczęszczał na 6 uniwersytetów. W wieku 18 lat ożenił się i został ojcem. Był hakerem o przydomku Mendax, uczył fizyki i pisał książki.

Dziś, Assange skupia się na działalności Wikileaks. Ma 39 lat. W specjalnym oświadczeniu dla The Australian napisał niedawno, że "jest posłańcem, który musi ujawniać niewygodną prawdę".


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: