Julian Assange może zostać wydany Szwedom

Wszystko wskazuje na to, że dojdzie do ekstradycji Juliana Assange'a. Decyzję o wydaniu założyciela WikiLeaks, podtrzymał właśnie Brytyjski Sąd Najwyższy.Australijczyk oskarżony jest o przestępstwa seksualne jakich miał się dopuścić podczas swojego pobytu w Sztokholmie.

Julian Assange jest oskarżony o gwałt na dwóch szwedzkich obywatelkach. Miał się go rzekomo dopuścić w sierpniu 2010 roku. Za założycielem portalu WikiLeaks wydano Europejski Nakaz Aresztowania. Stało się to krótko po tym, kiedy portal opublikował tajne depesze dyplomatyczne (pochodzące głównie z USA). Assange przebywał wówczas w Wielkiej Brytanii, gdzie został uwięziony w areszcie domowym. Od tego czasu trwała walka o oczyszczenie jego dobrego imienia. Australijczyk odwoływał się do kolejnych instancji, we wszystkich jednak przegrywał.

Ostatnią nadzieją dla założyciela WikiLeaks było to, iż decyzję o zasadności Europejskiego Nakazu Aresztowania zakwestionuje Brytyjski Sąd Najwyższy. Tak się jednak nie stało. Większością pięciu do dwóch głosów sędziowie odrzucili wniosek Assange'a, iż wydany nakaz jest nieuzasadniony.

Teraz już droga prawna na terenie Wielkiej Brytanii została wyczerpana. Assange może jeszcze odwołać się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Jednak nawet jeśli to zrobi, to kwestia jego ekstradycji wydaje się przesądzona...