Już 2,5 miliona Polaków spisało się przez Internet

Jak wynika z komunikatu Centralnego Biura Spisowego, od 1 kwietnia do dzisiaj (2 maja) do godziny 9:00 przez Internet spisało się 2 mln 563 tys. osób. Uruchamiając w tym roku po raz pierwszy taką możliwość Główny Urząd Statystyczny szacował, że skorzysta z niej 10-15% Polaków. Spis internetowy potrwa do 16 czerwca.

Internetowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań rozpoczął się 1 kwietnia. GUS podjął decyzję, że w pierwszym tygodniu spisu będzie można się spisać tylko przez Internet i dopiero po tym czasie wyśle w Polskę rachmistrzów wyposażonych w urządzenia mobilne. Idąc w ślady Ministerstwa Finansów, które zrezygnowało z drogiego e-podpisu w przypadku składania przez podatników corocznych deklaracji podatkowych, GUS wykorzystuje do identyfikacji przy samospisie internetowym numer PESEL i NIP.

Dzięki temu z możliwości spisania się przez Internet skorzystało w czasie miesiąca ponad 2,5 mln Polaków. Oczywiście nie obyło się, jak kilka lat temu w przypadku e-Deklaracji, szukania luk w systemie. W kilka dni po rozpoczęciu spisu w Sieci pojawił się poradnik opisujący jak "włamać" się do ankiety osób prowadzących działalność gospodarczą.

Zobacz również:

  • Recenzja: To coś o nas - Recenzja nowego serialu Netflixa „Łasuch”
  • E-PIT – dziś ostatni dzień na złożenie deklaracji. Co grozi za niedotrzymanie terminu?

Centralne Biuro Spisowe GUS przyznało wtedy, że dane uwierzytelniające dla osób prowadzących działalność gospodarczą rzeczywiście można zdobyć z ogólnodostępnych baz EDG czy KRS i wykorzystać je do wypełnienia za kogoś formularza. Jednak jest to niezgodne z prawem i nie przynosi żadnych korzyści. "Osoba podszywająca się poprzez dostęp do formularza ma wgląd jedynie do danych dostępnych w rejestrach administracyjnych - takich jak imię, nazwisko, adres zamieszkania. Dane te dla osób prowadzących działalność gospodarczą i tak są powszechnie dostępne" - czytamy w komunikacje GUS.

Główny Urząd Statystyczny szacował, że z możliwości spisania się przez Internet skorzysta ok. 10-15% Polaków. Spis internetowy potrwa do 16 czerwca. Czy szacunki GUS się sprawdzą?