Już 99% powierzchni Ziemi na mapie

Zespół naukowców z NASA oraz instytucji rządowych Japonii zaprezentował nową, cyfrową mapę topograficzną powierzchni Ziemi. Okazuje się, że na naszej planecie praktycznie nie ma już miejsc dziewiczych. Projekt obejmuje aż 99% powierzchni planety.

Nowa wersja mapy została zbudowana w oparciu o 1,3 miliony obrazów pochodzących z satelity Terra amerykańskiej agencji kosmicznej. Zdjęcia zostały wykonane za pomocą Advanced Spaceborne Thermal Emission and Reflection Radiometer (ASTER) - japońskiego radiometru obrazującego znajdującego się na wyposażeniu satelity.

"Jest to najbardziej kompletna i obejmująca najwięcej elementów powierzchni planety mapa cyfrowa jaka kiedykolwiek powstała" - powiedział Woody Turner, jeden z zaangażowanych w projekt naukowców z NASA.

Mapa prezentuje ponad 99% powierzchni Ziemi. Poprzednia wersja oparta o materiały z promu Endeavour pochodziła z 2000 roku i obejmowała tylko 80% skorupy planety. W nowej wersji dodano przede wszystkim fragmenty szczytów pasm górskich oraz wiele fragmentów pustyń. Projekt ma przysłużyć się projektom naukowym oraz biznesowym.

Więcej informacji: NASA


Zobacz również