Już jest elektroniczny papier

Firmy Lucent Technologies i E Ink zaprezentowały działający prototyp elektronicznego wyświetlacza podobnego do papieru.

Firmy Lucent Technologies i E Ink poinformowały o osiągnięciu ważnego przełomu w pracach nad opracowaniem elastycznego, podobnego do papieru, wyświetlacza elektronicznego. Obie firmy wspólnie zaprezentowały działające prototypy wykonane na cienkich arkuszach plastiku.

Zaprezentowane "wyświetlacze" mają powierzchnię wyświetlania, wynoszącą ok. 25 cali kwadratowych, złożoną z kilkuset pikseli. Zostały one wykonane z wykorzystaniem dwóch przełomowych rozwiązań: elektronicznego atramentu firmy E Ink i aktywnej matrycy sterującej zatopionej w arkuszu plastiku, opracowanej w Laboratoriach Bella.

Tranzystory zastosowane w matrycy są wykonane z materiałów plastycznych. Powstają w tanim procesie druku, wykorzystującym gumowe stemple o wysokiej rozdzielczości. Ich własności przełączające są podobne do typowych tranzystorów cienkowarstwowych, wykonanych z krzemu w tradycyjnych procesach produkcyjnych. Są jednak lekkie, elastyczne i wykazują dużą odporność mechaniczną. Elektroniczny atrament nadaje wyświetlaczowi własności podobne do papieru: dużą jasność i wysoki kontrast w różnorodnych warunkach oświetlenia, dobrą widoczność pod różnymi kątami, a także cechuje się zbliżoną elastycznością. Pierwsze prototypy mogą wyświetlać zarówno czytelny tekst, jak i grafikę nawet przy stosunkowo mocnym wyginaniu płaszczyzny.

Jak poinformowały obie firmy w oświadczeniu, w przeciwieństwie do wyświetlaczy ciekłokrystalicznych LCD wyświetlacz z elektronicznym atramentem jest wyjątkowo jasny i czytelny przy oglądaniu zarówno w jasnym, jak i w przyćmionym świetle. Jego wysoki współczynnik kontrastu - ponad 10:1 - jest lepszy od druku w gazetach codziennych, w których współczynnik ten wynosi typowo 8:1 lub mniej.

"Prawdziwy elektroniczny papier pod wieloma względami zdaje się technologią futurystyczną. Dziś koncepcję tę przybliżyliśmy do rzeczywistości. Dzięki połączeniu technologii elektronicznego atramentu i elastycznych tranzystorów Lucenta dysponujemy obiecującymi środkami do stworzenia wyświetlaczy elektronicznych przypominających papier" - powiedział Jim Iuliano, prezes E Ink.

Firmy E Ink i Lucent mają nadzieję, że nowe wyświetlacze pojawią się na rynku w ciągu pięciu lat. Będą one oferowały ciekawszy wygląd, mobilność i elastyczność przy niskich kosztach produkcji wyświetlaczy przenośnych, a także pozwolą na wykonywanie lekkich wyświetlaczy graficznych o bardzo dużych rozmiarach.

Więcej informacji: www.eink.com


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: