Już nie wyłączą komórki za niezapłacony rachunek

Niezapłacenie na czas rachunku telefonicznego nie upoważnia operatorów do blokowania komórki - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Sąd antymonopolowy uznał wyłączanie telefonów dłużnikom za nielegalne. Operatorzy zaprotestowali przeciwko decyzji sądu, jednak na razie tylko PTK Centertel zdecydował się na wniesienie apelacji.

Wyrok sądu antymonopolowego w sprawie operatora Orange jest już drugim (pierwszy dotyczył Ery), w którym sąd uznał za nielegalną praktykę wyłączania telefonu klientowi, w sytuacji, gdy ten spóźni się z płatnościami rachunków. Najczęściej blokowano możliwość korzystania z telefonów komórkowych już po okresie 30 dni.

W uzasadnieniu decyzji sąd określił telefon jako "dobro cywilizacyjne". W związku z tym pozbawienie możliwości korzystania z niego może nastąpić w szczególnych okolicznościach.

Decyzje sądu antymonopolowego to efekt zakwestionowania aż 24 zapisów stosowanych w umowach operatorów telekomunikacyjnych - Orange, Ery i Play.

Operatorzy starają się bronić przed niekorzystnymi dla nich decyzjami. PTK Centertel (operator sieci Orange) wniósł już apelację od wyroku. Operatorzy rozważają też wprowadzenie kaucji zabezpieczających.

Wyrok sądu nakłada na operatorów konieczność zmiany regulaminów i zapisów w umowach, nad czym będzie czuwać Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji. Niezastosowanie się do niego może skutkować karami finansowymi, których wysokość może sięgnąć nawet 10 proc. ubiegłorocznych przychodów firmy.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna