Już niedługo bezprzewodowe HDMI

We wtorek firmy Tzero Technologies i Analog Devices Inc. ogłosiły, że stworzyły bezprzewodowy interfejs HDMI (High-definition Multimedia Interface) dla nowych urządzeń wykorzystujących ten standard. Firmy potwierdziły, że ich rozwiązanie bazuje na standardzie ustalonym jeszcze w 2003 roku przez Panasonic, Philips, Samsung, Sharp i Sony.

Pokazane rozwiązanie pozwala na bezprzewodową transmisję sygnałów audio i wideo pomiędzy domowymi urządzeniami multimedialnymi, takimi jak telewizory HD, odtwarzacze DVD nowej generacji, czy konsole do gier. Wykorzystuje ono do przesyłania danych technologię UltraWideband, która zakłada między innymi możliwość jednoczesnego przetwarzania minimum trzech sygnałów wideo wysokiej rozdzielczości i nie mniej niż 95-procentową niezawodność połączenia na odległościach do dziesięciu metrów, przy jednoczesnej odporności na zakłócenia elektromagnetyczne ze strony kuchenek mikrofalowych i telefonów bezprzewodowych.

Rozwiązanie używa do kompresji obrazu standardu JPEG 2000, który przy dużej kompresji nie wykazuje charakterystycznych dla starego formatu JPEG rozmyć i "bloków". Operacja kompresji wykonywana jest w nadajniku przez chip firmy Analog Devices, po czym pakowanie, szyfrowanie i wysyłanie sygnału są realizowane przez układ Tzero TZ7000. Odbiornik dekompresuje zawartość i poprzez port HDMI przesyła gotowy sygnał np. do HDTV.

Oficjalna prezentacja systemu dla szerszego grona zainteresowanych ma się odbyć w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Na temat ceny rozwiązania jeszcze nic nie wiadomo, ale może się ono okazać bardzo konkurencyjne dla bardzo drogich kabli HDMI, nie wspominając już o wygodzie rozwiązań bezprzewodowych.

Więcej informacji