Już niedługo "full HD" w kompaktach?

Zdecydowana większość dostępnych obecnie aparatów cyfrowych umożliwia rejestrowanie sekwencji wideo w maksymalnej rozdzielczości VGA. Być może jednak niedługo się to zmieni za sprawą nowego urządzenia zaprezentowanego przez firmę Micron Technology. Chodzi o nową matrycę CMOS, potrafiącą nagrywać filmy w rozdzielczości HD.

Aktualnie rejestrując film aparatem cyfrowym musimy liczyć się z tym, że uzyskamy nagranie o raczej kiepskiej jakości. Tylko w nielicznych modelach możliwe jest uzyskanie rozdzielczości wyższej od VGA (640 x 480 pikseli), co z pewnością nie zadowala większości użytkowników. Firma Micron zaprezentowała nową matrycę CMOS mogącą niedługo zmienić ten stan rzeczy. Urządzenie o rozdzielczości 5 milionów pikseli umożliwia bowiem nagrywanie filmów w rozdzielczości 720p (z szybkością sięgającą 60 klatek na sekundę) oraz... 1080p (30 klatek na sekundę)!.

Warto też dodać, że firma zapowiedziała rychłe wprowadzenie do sprzedaży nowej matrycy przeznaczonej dla kamer cyfrowych. Ma ona umożliwiać nagrywanie filmów w rozdzielczości 720p z prędkością 60 klatek na sekundę.

Sensor przeznaczony do współpracy z aparatami cyfrowymi powinien trafić do producentów sprzętu jeszcze tej jesieni, natomiast matryca przeznaczona dla kamer pojawi się na rynku w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Więcej informacji: Micron Technology.