Już niedługo może zadebiutować Android VR, czyli nowa platforma VR

Google oferuje swoim klientom plany gadżetu o nazwie Cardboard, czyli kartonowych gogli dających namiastkę wirtualnej rzeczywistości. Plany korporacji z Mountain View dotyczące rynku VR mogą być jednak znacznie bardziej rozbudowane.

Firma Google zaprojektowała akcesorium nazwie Cardboard. Po zaopatrzeniu się w kilka niezbędnych elementów, takich jak soczewki, każdy może wyciąć z tektury i samodzielnie złożyć własne kartonowe gogle wirtualnej rzeczywistości. Po uruchomieniu odpowiedniej aplikacji na telefonie i włożeniu do Cardboarda smartfona na ekranie urządzenia mobilnego wyświetlany jest podwójny obraz - po jednej części dla każdego oka.

Po przyłożeniu do twarzy gogli Cardboard z telefonem w środku ma się wrażenie przenoszenia do wirtualnej rzeczywistości, a wrażenie to może potęgować stereoskopowe 3D. Odpowiednie aplikacje są w stanie generować cały cyfrowy świat lub odtwarzać materiały wideo nagrane w 180 lub 360 stopniach. Użytkownik ruchem głowy może rozglądać się w wirtualnym świecie.

Cardboard w przeciwieństwie do gogli Samsung Gear VR, Oculus Rift, HTC Vive Pre i PlayStation VR to zabawka i rozwiązanie dla hobbystów. Wygląda jednak na to, że Cardboard to nie ostatnie słowo Google'a w temacie VR. Pojawiły się doniesienia o pracach nad platformą Android VR.

Gogle Google Cardboard mogą doczekać się następcy

Gogle Google Cardboard mogą doczekać się następcy

Podobnie jak Google Cardboard będzie korzystać ze smartfonów, których ekrany będą wykorzystywane w roli wyświetlacza dla gogli Android VR. Moc obliczeniowa telefonu pozwoli na wygenerowanie wirtualnego świata.

Android VR, który ma być odpowiedzią na gadżet koreańskiej firmy, ma zostać pokazany podczas tegorocznej konferencji Google I/O. W przeciwieństwie do Google Cardboard, ma być gadżetem sprzedawanym przez samo Google.

Rozwiązanie firmy z Mountain View ma konkurować z obecnym już na rynku Samsung Gear VR. Gogle Samsunga są znacznie bardziej zaawansowane niż Cardboard i chociaż konieczne jest umieszczenie w nich smartfona, to wyposażono je w dodatkowe czujniki.

źródło: slashgear.com