Już niedługo poznamy historię naszego wszechświata?

Przełom w dziedzinie obliczeń kwantowych pomoże naukowcom dowiedzieć się, jak powstał wszechświat.

fot. Shutterstock / Vadim Sadovski

Najnowszy przełom w dziedzinie obliczeń kwantowych może pomóc w prowadzeniu złożonych symulacji i dowiedzieć się o tym, jak powstał wszechświat.

W jaki sposób? Zespół naukowców z University of Waterloo w Kanadzie twierdzi, że przeprowadził pierwszą w historii symulację barionów (wysoce złożony rodzaj cząstek subatomowych) na komputerze kwantowym. Aby osiągnąć ten cel, badacze połączyli tradycyjny komputer z maszyną kwantową i opracowali od podstaw algorytm kwantowy, który okazał się bardzo wydajny.

Zobacz również:

  • Algorytmy szyfrujące odporne na łamanie kwantowe. Dlaczego ich potrzebujemy?

Sam proces jest bardzo skomplikowany, ale odkrycie pozwoli naukowcom przeprowadzać symulacje działań w aspektach fizyki, które dotychczas były całkowicie niedostępne dla tradycyjnych superkomputerów. Prostymi słowy, dzięki przeprowadzeniu tych symulacji uczeni dowiedzą się, jak powstał wszechświat. Udało im się również udowodnić, że tylko komputer kwantowy może pomóc odszyfrować tę tajemnicę.

Christine Muschik, członek wydziału w Institute for Quantum Computing (IQC), mówi:

To ważny krok naprzód - jest to pierwsza w historii symulacja barionu na komputerze kwantowym. Zamiast rozbijania cząstek w akceleratorze, komputer kwantowy może pozwolić nam na symulację tych oddziaływań, które wykorzystujemy do badania początków wszechświata i wielu innych badań.

Polecamy: Wtopa Tesli! Niektóre samochody bez portów USB

Źródło: techradar.com


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: