Już wkrótce Android Market zacznie na siebie zarabiać

Według programisty i blogera, Martina Drashkova, już wkrótce w Android Market rozpocznie się sprzedaż aplikacji. Wraz z innymi programistami otrzymał on wiadomość od Google, w której zawarta była informacja nt. planów firmy dotyczących systemu operacyjnego Android oraz platformy Android Market.

Według zawartych w mailu informacji, Android Market oferujący odpłatne aplikacje rozpocznie swoją działalność w pierwszym kwartale bieżącego roku najpierw w USA oraz w Wielkiej Brytanii. Niedługo później ma on być również dostępny dla mieszkańców Niemiec, Austrii, Holandii, Francji, Włoch i Hiszpanii. Nie we wszystkich krajach dostępny jest obecnie telefon z systemem Android, jednak czas potrzebny na jego wprowadzenie pozwoli Google na ustalenie modelu biznesowego dla każdego z tych krajów.

Podobnie jak w przypadku AppStore, 70% ceny końcowej aplikacji trafi do kieszeni jego twórców. Jednak w przeciwieństwie do sklepu Apple'a, programy umieszczane w Android Market nie będą w żaden sposób weryfikowane. Dzięki temu twórcy będą mogli umieścić w nim dowolną aplikację, a o jej sukcesie lub porażce zadecydują sami użytkownicy oceniając i komentując daną pozycję.

Na chwilę obecną w Android Market dostępnych jest jedynie kilkaset aplikacji, jednak wraz z wprowadzeniem możliwości pobierania przez ich twórców opłat oczekuje się, że liczba ta będzie systematycznie rosnąć.

Warto zauważyć, że rozwój Android Market może nie być tak szybki, jak AppStore. Powodem tego jest fakt, że w przypadku sklepu Apple aplikacje muszą być kompatybilne tylko z jednym urządzeniem (iPhone/iPod). Aplikacje napisane na telefony z systemem Android będą musiały być zgodne nie tylko z telefonami różnych producentów, ale także z różnymi rozdzielczościami ekranów przez nie obsługiwanych.