Już za 100 zł możesz kupić dostęp do zhakowanej sieci

Ostatnio zauważono rosnący trend sprzedaży zhakowanych sieci na forach dla cyberprzestępców. Co to dla nas oznacza i jak się chronić przed atakami?

Od jakiegoś czasu w Internecie pojawiają się oferty sprzedaży dostępu do zinfiltrowanych sieci. Dzięki takim usługom przestępcy mogą przeprowadzić skuteczne ataki, nawet jeżeli nie mają zaawansowanego zaplecza technicznego.

Według danych przekazanych przez firmę KELA, liczba ofert potroiła się względem zeszłego miesiąca. Średnia cena jednej usługi sięga nawet 5000 dolarów, ale nie brakuje również takich za 25 dolarów. Za pomocą dostępu do zhakowanych stron internetowych, cyberprzestępca może przeprowadzić ataki typu BEC lub ransoware, albo po wykraść poufne dane.

- Omawiane usługi to dla przestępców rodzaj „drogi na skróty”. Pozwala ona na przeprowadzenie skutecznego ataku nawet mniejszym grupom ze słabszym zapleczem technologicznym i personalnym. Jednocześnie podnosi skuteczność kampanii, umożliwiając bardziej precyzyjne dobieranie celów – wyjaśnia Piotr Zielaskiewicz, product manager Stormshield w DAGMA Bezpieczeństwo IT.

Rosnący trend stawia kolejne, coraz większe wyzwania przed specjalistami od cyberbezpieczeństwa. Żeby ochronić się przed skutkami ataków hakerów specjaliści radzą, by korzystać ze sprawdzonych dotąd rozwiązań typu next-generation firewall jak Stormshield Network Security.

Zobacz również: Aktualizacja Windows 10 wprowadza zmiany dla wszystkich