K-MAX - bezzałogowy śmigłowiec US Navy

Firma Lockheed Martin opracowuje bezzałogowy śmigłowiec dla marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych. Głównym zadaniem maszyny będzie przenoszenie ciężkich ładunków z miejsc, w których trzeba się liczyć z możliwością dostania się pod ogień nieprzyjaciela.

Nowy projekt Lockheed Martin nazywa się K-MAX. W ramach kontraktu wartego 45,8 mln. dolarów, firma zbuduje dla korpusu Marines dwie bezzałogowe maszyny i trzy stanowiska dowodzenia nimi. Pojazdy te potrafią przenosić około dwóch ton ładunku na wysokości trzech kilometrów i mniej więcej trzy tony na poziomie morza. Maszyna jest zbudowana w taki sposób, iż nie posiada wirnika w ogonie, co utrudniać ma jej strącenie. Nie znajdziemy w niej rzecz jasna także pilota.

Głównym zadaniem K-MAXa będzie dostarczanie zaopatrzenia oddziałom liniowym korpusu Marines czy zbieranie uszkodzonych pojazdów z pola walki. Przedstawiciele firmy Lockheed Martin przewidują, że w niedalekiej przyszłości na niebie zobaczymy całą flotę podobnych maszyn, która będzie działała w oparciu o specjalną sieć, w której praca człowieka ograniczona jest do minimum.

Zobacz również:

  • Najdłuższa błyskawica na świecie pobiła rekord

Warto także przypomnieć, że jest to kolejna tego typu maszyna, którą interesuje się armia USA. Niedawno ogłoszono, iż trwają prace nad bezzałogowym samolotem myśliwskim.