K - najwydajniejszy superkomputer na świecie pobił kolejny rekord

Superkomputer K stworzony przez Fujitsu i RIKEN pobił swój własny rekord. Jego obecna wydajność to astronomiczne 10.51 petaflopów. Poprzedni rekord również należał do K (8,162 petaflopów).

Superkomputer K

Ostatnio pisałem o tym, że technologia rozwija się tak błyskawicznie, że już niedługo roboty pozbawią nas pracy. Dobrym przykładem jest superkomputer K, który dysponuje potężną mocą obliczeniową.

K - najszybszy superkomputer na świecie

Superkomputery potrafią mieć dzisiaj ogromną moc obliczeniową. Dobrym przykładem jest superkomputer K, zbudowany przez firmy Fujitsu i RIKEN (duży japoński instytut badawczy). K został najbardziej wydajnym komputerem na świecie w czerwcu 2011 roku. Teraz japoński superkomputer właśnie pobił ustalony wcześniej przez siebie rekord, gdyż został uzupełniony o dodatkowe 19 tys. 584 procesory, co pozwoliło pobić rekord świata w mocy obliczeniowej.

K czyli po japońsku Kei

Super komputer przeprowadza obecnie rekordowe 10,51 kwadrylionów obliczeń na sekundę. Nazwa komputera czyli litera K pochodzi od japońskiego słowa Kei, co oznacza 10 do 16 potęgi lub kwadryliony kalkulacji na sekundę. K używa 88,128 procesorów SPARC64 VIIIfx.

Najwydajniejsze superkomputery na świecie (czerwiec 2011)

1. K (Japonia) - 10,51 petaflopów

2. Tianhe-1A (Chiny) - 2,51 petaflopów

3. Jaguar (USA) - 1,75 petaflopów

4. National Supercomputing Center, Shenzen (Chiny) - 1.27 petaflopów

5. Tsubame 2.0 (Japonia) - 1,19 petaflopów

6. Cielo (USA) - 1,11 petaflopów

7. Pleiades(USA) - 1,09 petaflopów

8. Hopper (USA) - 1,054 petaflopów

K będzie liderem wydajności przez lata?

Astronomiczna moc obliczeniowa 10 petaflopów i przepaść jaka dzieli ten superkomputer od konkurencji oznacza, że K pewnie jeszcze długo pozostanie najwydajniejszym superkomputerem na świecie. IBM ostatnio zapowiedziało, że w 2019 roku superkomputery osiągną poziom wydajności ludzkiego mózgu. Skynet w realu coraz bliżej?


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: