K8L może zdetronizować Core 2

Ciężkie czasy zapanowały dla AMD, gdy w zeszłym roku jedyną odpowiedzią firmy na Core 2 Duo było "W najbliższym czasie nie planujemy żadnych kluczowych zmian w architekturze". Dziś przedstawiciele korporacji twierdzą jednak, że znaleźli sposób na odebranie Intelowi korony lidera.

Według serwisu X-bit Labs, szef działu serwerowego w AMD, Randy Allen, twierdzi, że czterordzeniowe układy z linii K8L będą szybsze od konkurencyjnych procesorów Core 2 o 40 procent.

Przy szerokiej gamie zastosowań, Barcelona wyprzedzi nie tylko Clovertowna (nazwa robocza czterordzeniowych Xeonów), ale także dwurdzeniowe Opterony. W tym drugim przypadku będzie to wydajność wyższa aż o 260 procent przy identycznej częstotliwości zegara (operacje zmiennoprzecinkowe)!

Allen utrzymuje, że dla użytkowników końcowych najważniejsza jest wydajność, a nie sposób produkcji. Dlatego sądzi, iż wykorzystanie protokołu HyperTransport 3.0 do łączenia rdzeni da układom AMD wyraźną przewagę nad Intelem.

Procesory K8L będą wykonywane w technologii 65 nm. W wersji high-end w ich skład wejdą cztery rdzenie, w wersji standardowej - dwa. Ponadto w procesorze znajdzie się 128 kB pamięci cache L1 (64 kB dla danych i 64 kB dla instrukcji), 512 kB pamięci cache L2 i 2 MB cache L3.