KB940510 - antypiracka poprawka w Windows Update

Wielu użytkowników nielegalnie wykorzystujących system Windows Vista sądzi, że umknie przed denerwującymi komunikatami o piractwie, gdy zrezygnuje z instalacji pakietu Service Pack 1. Jednak Microsoft nie poddaje się tak łatwo.

W skład pakietu Service Pack 1 do systemu Windows Vista wchodzi między innymi poprawka KB940510. W żaden sposób nie wpływa ona na sposób działania systemu operacyjnego, łata natomiast luki, które pozwalały na nielegalne wykorzystywanie Visty bez konieczności jej aktywacji. Były to exploit "Grace Timer" oraz crack "Paradox OEM BIOS activation".

Aby zapobiec piractwu również wśród tych użytkowników, którzy nie zainstalowali SP1, Microsoft opublikował KB940510 na witrynie Windows Update i oznaczył ją jako "Ważną aktualizację".

Co ciekawe, poprawka nie dość, że została udostępniona z wsteczną datą, to nie zawsze instaluje się automatycznie.

Aktualizacja KB940510 w systemie Windows Vista bez SP1

Aktualizacja KB940510 w systemie Windows Vista bez SP1

Po instalacji KB940510 uruchamiane jest narzędzie sprawdzające obecność wspomnianego już exploitu i cracka. Gdy zostaną one wykryte, będą usunięte z systemu - po ponownym uruchomieniu Windows użytkownik zostanie poproszony o wprowadzenie właściwego klucza produktu.

Pierwsze informacje o KB940510 pojawiły się już w grudniu minionego roku, ale wedle ówczesnych zapowiedzi poprawka miała działać wyłącznie w Viście SP1.

Dodatkowe informacje: artykuł Bazy Wiedzy KB940510