KDE 4.0: będzie rewolucja?

Najnowsza wersja open-source'owego projektu KDE - oznaczona numerem 4.0 - promowana jest jako oprogramowanie, które rozpocznie zupełnie nową erę w zakresie korzystania z komputera. Jednak teraz, na dwa miesiące przed premierą "czwórki"', część użytkowników zaczyna się zastanawiać, czy zapowiedzi te nie są trochę przesadzone...

KDE 4.0 ma, wedle zapowiedzi twórców, zawierać cały zestaw nowych technologii - m.in. nowe środowisko multimedialne, zintegrowane środowisko sprzętowe Solid oraz nowy interfejs pulpitu. Na razie oprogramowanie dostępne jest w wersji testowej - część testerów twierdzi jednak, że wersja ta jest na tyle daleka od doskonałości, że nie wiadomo, czy twórcom KDE uda się wypełnić wszystkie "rewolucyjne" zapowiedzi.

Jednym z "wątpiących" jest niejaki Andreas Pakulat (deweloper Linuksa), który narzeka: "Pozostały już tylko dwa miesiące czasu na dokończenie KDE 4.0, a projekt ten wciąż nie jest tak dopracowany, jak chciałbym go widzieć na tym etapie". Pakulat mówi, że podczas prowadzonych przez niego testów kilka aplikacji wiesza się natychmiast po uruchomieniu. Deweloper jest też rozczarowany wyglądem nowego interfejsu (Oxygen) - "Nie mogę sobie wyobrazić, że przesiadam się na nowe KDE przed wydaniem wersji 4.1 - no, chyba, że w ciągu tych dwóch miesięcy dokonane zostaną naprawdę poważne usprawnienia" - zapowiada Pakulat.

Rzecznik projektu KDE, Sebastian Kugler, przyznaje, że część wskazanych przez Pakulata problemów rzeczywiście wciąż nie została rozwiązana, jednak, jego zdaniem, są to głównie niezbyt poważne usterki, które łatwo będzie usunąć. "Przykładem niech będą te wszystkie przypadki natychmiastowego zawieszania się aplikacji po uruchomieniu - przypuszczam, że we wszystkich sytuacjach te problemy powoduje ten sam błąd. Sam używam niektórych z tych aplikacji i wiem, że nie są takie złe" - uspokaja Kugler.

Zdaniem przedstawiciela KDE wypowiedź Andreasa Pakulata zafałszowuje stan prac na wersją 4.0. "Jasne, to jest wydanie beta i siłą rzeczy sprawia ono trochę problemów. Ale wydaje mi się, że deklarowanie "Nie będę tego używał dopóki nie pojawi się wersja 4.1" jest błędem, który może poważnie zaszkodzić projektowi. Musimy testować oprogramowanie, znajdować luki które nas wkurzają i usuwać je - a nie tylko narzekać, że są" - tłumaczy Sebastian Kugler.

Rzecznik KDE wyjaśnia, że jeśli użytkownicy nie zaczną korzystać z KDE4, to wersja ta nigdy nie stanie się na tyle dopracowana i stabilna, by jej twórcy z czystym sumieniem mogli powiedzieć, że jest "gotowa do konsumpcji".

"Czy KDE 4.0 będzie rewolucją? To zależy od tego, co kto uznaje za rewolucję. Oczywiście, nie spodziewamy się, że w jeden dzień zdobędziemy świat. Sądzę jednak, że wydanie tej wersji wpłynie na zwiększenie liczby użytkowników i udział w rynku naszych rozwiązań. Trzeba pamiętać, że KDE 4.0 to dopiero początek - nasza praca potrwa jeszcze co najmniej kilka lat" - mówi Kugler.

Przedstawiciel KDE sądzi, że wydanie 4.0 zostanie szybko uznane za najlepsze środowisko graficzne na świecie. Stanie się tak z kilku powodów. Po pierwsze, 4.0 będzie pierwszą wersją KDE, która stworzona została z myślą o zwykłych użytkownikach. "KDE4 nie będzie rozwiązaniem przeznaczonym jedynie dla entuzjastów i zaawansowanych użytkowników Linuksa - to będzie produkt dla różnych grup 'userów'" - tłumaczy Kugler.

Drugim powodem będzie zastosowanie w nowej wersji środowiska zupełnie nowej architektury, zapewniającej znacznie lepszą niż dotychczas obsługę sprzętu oraz multimediów. Zdaniem Kuglera, te zalety KDE 4.0 - zarówno nowości widoczne dla użytkownika gołym okiem, jak i te "ukryte pod maską" - sprawią, że przynajmniej część deweloperów zmieni zdanie na temat tego, co można zrobić z oprogramowaniem. Przedstawiciel KDE twierdzi, że premiera wersji 4.0 pozwoli programistom na większą kreatywność, ponieważ będą oni mogli wykorzystać innowacyjne funkcje środowiska w swoich aplikacjach. "Jestem pewien, że wkrótce zobaczymy zupełnie nowe zastosowania tych technologii" - mówi Kugler.

Trzeci czynnik, który przyczyni się do uznania KDE 4.0 za najlepsze środowisko graficzne na świecie, to społeczność użytkowników, która, co podkreśla rzecznik KDE, znacząco zwiększyła się w ciągu minionych trzech lat. "Projekt KDE przeradza się z grupy osób skupionych wokół projektu wolnego oprogramowania w społeczność "wolnej kultury". W tym samym czasie rośnie też liczba deweloperów. KDE może się pochwalić obecnie bardzo "zdrową" społecznością" - wyjaśnia Sebastian Kugler.

Autorzy projektu są przekonani, że 23 października - czyli w dniu wyznaczonym na premierę nowej wersji - KDE 4.0 będzie doskonale nadawało się dla użytkowników, którzy już pracowali w tym środowisku. Wkrótce później podany zostanie termin premiery "wersji dla wszystkich" - czyli oprogramowania w pełni gotowego nawet dla tych użytkowników, którzy wcześniej nie korzystali z KDE.

Więcej informacji o KDE 4.0 znaleźć można na oficjalnej stronie projektu.

Opracowano na podstawie tekstu "KDE 4.0: Revolution or hype?" Rodney'a Gedda

z magazynu Computerworld Australia.