KDE 4.2

KDE 4.2 jest najnowszą wersją środowiska graficznego działającego w Linuksie i innych systemach alternatywnych. Podczas prac nad nim uczyniono wszystko, żeby pod względem liczby funkcji KDE 4.2 przypominało lubiane edycje 3.5.x.


KDE 4.2 jest najnowszą wersją środowiska graficznego działającego w Linuksie i innych systemach alternatywnych. Podczas prac nad nim uczyniono wszystko, żeby pod względem liczby funkcji KDE 4.2 przypominało lubiane edycje 3.5.x.

KDE 4.2

Informacjehttp://www.kde.org.pl Cena: bezpłatny

W systemie pojawiło się kilka nowych efektów pulpitu, a Plasma (o niej niżej) potrafi obsłużyć gadżety Google. Oprócz tego środowisko zawiera wygodny menedżer drukowania (nieobecny w poprzednich wersjach KDE) oraz aplet PowerDevil do zarządzania mechanizmami oszczędzania energii w urządzeniach przenośnych.

Co więcej, system potrafi automatycznie sprawdzić, czy karta graficzna i sterowniki poradzą sobie z obsługą efektów - ich włączenie następuje dopiero wtedy, gdy badanie sprzętu zakończy się sukcesem.

W recenzji oparliśmy się na przedpremierowym wydaniu KDE 4.2 oznaczonym roboczą nazwą Cilense.

Pierwszy kontakt

KDE 4.2

KDE 4.2

Czynnością wykonywaną przez większość użytkowników na samym początku po uruchomieniu dowolnego systemu operacyjnego jest próba kliknięcia w ikonę na pulpicie. Jeżeli będzie to folder, spowodujemy załadowanie menedżera plików Dolphin. Jego wygląd nie uległ zmianie od wersji znajdującej się w KDE 4.1. Jest stabilny i nie sprawia problemów, ale trzeba się do niego przyzwyczaić - podczas pracy w dwóch oknach przypomina Total Commandera, podczas pracy w jednym wygodniejszy bywa jednak stary dobry Konqueror.

Sama Plasma - odpowiedzialna za wyświetlanie efektów pulpitu - wreszcie została na tyle dopracowana, że nie ulega awarii po uruchomieniu kilku plazmoidów. Fantastyczne jest alternatywne menu Lancelot, ale, co najważniejsze, na pulpicie wreszcie mogą leżeć luzem pliki. Oczywiście trzeba je dodawać specjalnym sposobem, przez kliknięcie prawym klawiszem i wybór polecenia Dodaj skrót. Skopiowanie ich w Dolphinie do katalogu Desktop nie działa.

Multimedia

Domyślnym odtwarzaczem muzyki w KDE 4.2 jest Juk. Trudno nazwać go jednak uniwersalnym narzędziem - choć został unowocześniony, dużo lepiej sprawdzi się dopracowany, obfitujący w przydatne funkcje Amarok. Jeszcze gorzej jest z odtwarzaczem filmów o nazwie Dragon Player, który znajduje się na bardzo wczesnym etapie rozwoju i w najlepszym razie pozwoli nam na oglądanie tylko krótkich klipów.

Do importu zdjęć możemy zastosować program Gwenview, w którym w najnowszej wersji pojawiły się opcje edycji grafiki: zmiana rozmiaru, obrócenie, odbicie itp. oraz możliwość tagowania zdjęć za pomocą słów kluczowych, wystawienia oceny i krótkiego opisu wybranego zdjęcia. Dla odmiany znajdujący się w KDE 4.2 digiKam w wersji beta działa sprawnie i nie ma problemów z importowaniem zdjęć z aparatów cyfrowych.

Rozczarowania

Efekt traktowania wydania RC jako wersji testowej widać szczególnie w pakiecie biurowym Koffice2 beta5. Dostarczane z nim aplikacje nie są stabilne i należy je traktować raczej jako ciekawostkę niż narzędzie pracy.

Konqueror - domyślna przeglądarka WWW w KDE 4.2 - jest funkcjonalnym odpowiednikiem Internet Explorera w Windows. I to dosłownie: jeżeli podczas naszej pracy w sieci zajmujemy się tylko przeglądaniem stron i nie dbamy o dostarczane przez twórców zaawansowane funkcje przeglądarki, to Konqueror z domyślnym menadżerem pobierania Kget będzie bardzo dobrym rozwiązaniem. Szczególnie, że nowa wersja nieco szybciej ładuje strony WWW niż wydania poprzednie.

Gdy jednak nasze wymagania rosną, dodatki w rodzaju popularnego Adblocka lub Czytnika tekstu na pewno nie zaspokoją naszych potrzeb. Adblock nie ma domyślnych filtrów reklam, pozostają dwie opcje: tworzymy filtr samodzielnie, lub korzystamy z opcji importu. Żadnej z tych opcji nie można nazwać idealną dla użytkownika, który chciałby po prostu uruchomić komputer i z niego korzystać. Jeszcze gorzej jest z czytnikiem tekstu, który wymaga skonfigurowanego menedżera KTTS - a tymczasem próba ustawienia tegoż powoduje błąd krytyczny.

W przedpremierowym KDE 4.2 pojawił się multikomunikator Kopete 0.60. Podstawowym atutem programu jest obsługa dużej liczby sieci i protokołów, między innymi: GG, ICQ, Jabber/XMPP. Program działa poprawnie i stabilnie, ale uprzedzić należy, że zawiedzeni będą użytkownicy oczekujący więcej niż tylko podstawowej komunikacji z użytkownikami.

Mamy postęp!

KDE 4.2 nie jest przełomem. Działa stabilniej i szybciej, a nowe funkcje powinny skłonić miłośników wydań 3.5.x przynajmniej do dania jej szansy. Deweloperzy natrudzili się, żeby środowisko sprawiało wrażenie wewnętrznie spójnego, a pasek zadań stał się rzeczywistym centrum pracy z aplikacjami.

Plusy:

  • duża szybkość w porównaniu do wersji 4.1
  • znacznie poprawiona stabilność
  • wiele nowych funkcji

Minusy:

  • problemy z dodatkami Konquerora
  • niedopracowany odtwarzacz video
  • braki w tłumaczeniu
  • niestabilne Koffice

Ocena: 6,5

Podsumowanie: KDE 4.2 na pewno będzie szybsze i stabilniejsze niż KDE 4.1, choć warto je zainstalować od zera. Uaktualnianie środowiska ze starszej wersji jest niewskazane.