KDE 4 RC 2 - nareszcie oczekiwany wygląd

Projekt KDE wydał drugie wydanie RC swojego najnowszego dzieła, czwartej edycji środowiska graficznego KDE. Tym razem powodów do narzekań nie jest wiele.

O ile pierwsze wydania RC były stosunkowo nieudane jako "prezentacja" możliwości nowego oprogramowania, to RC 2 ukazuje już kunszt i doświadczenie twórców. Można uznać iż 99% możliwości środowiska graficznego jest już dostępne, aczkolwiek liczne błędy są nieuniknione na tym poziomie testów. Szata graficzna nareszcie odpowiada zapowiedziom projektu Plasma, a aplikacje działają już bardzo płynnie. Oczywiście ocena wydajności nowego KDE (które będzie niewątpliwie o wiele bardziej zasobożerne niż poprzednik) będzie wiarygodna dopiero, gdy takie dystrybucje jak Kubuntu umieszczą go w swoich systemach w stabilnej wersji. Póki co, płyty prezentacyjne LiveCD bazujące na openSUSE nie zdawały egzaminu z powodu dużej niekompatybilności z wieloma urządzeniami. Innymi słowy... system nie uruchamiał się prawidłowo na wielu maszynach.

Różnica między trzecią i czwartą edycją KDE jest bardzo duża i wielu użytkowników zastanawia się, czy projekt upora się do premiery z usunięciem wszystkich usterek. Postępy w pracach wskazują jednak, iż 11 stycznia 2008 r. (dzień premiery) fani KDE będą mogli skorzystać z w pełni funkcjonalnego oprogramowania. Należy dodać, iż szata graficzna nie jest jeszcze dokończona (aczkolwiek jest to w większości kwestia grafiki, a nie komponentów Plasma). Więcej informacji można odnaleźć na stronie projektu KDE.


Zobacz również