KDE 4 coraz bliżej

Jest już dostępna czwarta (i zarazem ostatnia) wersja Beta najbardziej oczekiwanego środowiska graficznego tego roku. Fanów KDE czeka jeszcze jedynie wydanie release candidate.

KDE 4 coraz bliżej

KDE 4 i Plasma

Czwarte wydanie środowiska graficznego KDE 4 już jest oddane do użytku i testów. Już teraz wiadomo, że projekt odniesie wielki sukces. Oprogramowanie wniesie do systemów Linux zarówno wiele innowacji technicznych, jak i dziesiątki elementów dekoracyjnych - dzięki powłoce graficznej Plasma.

Ostatnie wydanie Beta skupia się na optymalizacji kodu i rozpoznaniu ostatnich krytycznych usterek w aplikacjach. Od czasu Beta 3 nie pojawiły się żadne nowości dotyczące funkcji i struktury środowiska. Duży postęp poczyniono za to w dopracowywaniu komponentów projektu Plasma, który mimo starań twórców jest na wcześniejszym stadium rozwoju niż KDE. Mimo to, nic nie wskazuje na to, aby w momencie premiery pojawiły się jakiekolwiek ubytki w planowanych elementach środowiska.

"Usprawnienia oprogramowania są naprawdę duże, a Plasma jest coraz bliżej tego, czego potrzebujemy przed dniem premiery. Jestem pewien, że będziemy w stanie ukończyć KDE 4, zaopatrując go w funkcjonalny interfejs Plasma" - twierdzi Sebastian Kügler, jeden z twórców środowiska KDE.

Wydanie cyklu release candidate nastąpi w przeciągu najbliższych tygodni. Premiera wersji stabilnej planowana jest na 20 grudnia tego roku. Więcej informacji można uzyskać na stronie projektu KDE.