KDE będzie wspierać Mac OS X

Wraz z pojawieniem się platformy Qt 4 jej producent - firma Trolltech - udostępnił także wersje dla systemów Mac OS X i Windows. Ponieważ KDE jest rozwijane właśnie na bazie Qt, to możliwe staje się natywne wsparcie nie tylko dla platform *-niksowych, ale także choćby dla Mac OS X. Qt to zbiór bibliotek udostępnianych na różne platformy systemowe, pozwalający na tworzenie przy ich użyciu aplikacji wieloplatformowych, pracujących na wspieranych systemach operacyjnych.

KDE/Mac jest to zbiór aplikacji KDE działających natywnie pod systemem operacyjnym MacOS X, wraz z technologiami i bibliotekami umożliwiającymi tę pracę. Występuje jedynie kilka różnic pomiędzy KDE/X11 i KDE/Mac, z których najważniejsze polegają na braku elementów środowiska takich jak KWin, czy Plasma. Powodem tego jest fakt, że funkcjonalności takie są już zaimplementowane w OS X i nie ma potrzeby ich powielania, a co więcej ponowna ich implementacja nie pozwoliłaby na pełniejszą integrację z systemem operacyjnym i jego własnymi aplikacjami.

Łatwiejsze przejście na inne platformy systemowe umożliwiają na pewno nowe technologie KDE Development Environment, jak na przykład Solid, czy Phonon, które umożliwiają integrację z systemem operacyjnym na poziomie używanych bibliotek, a także wsparcie bibliotek Qt {www.trolltech.com/products/qt} dla innych, nie tylko *-niksowych systemów operacyjnych.

Aplikacje KDE były od zawsze pisane z zachowaniem standardów, co umożliwiało na przykład bezproblemową obsługę schowka, czy ikon w zasobniku systemowym. Teraz, kiedy Qt 4 zostało udostępnione także na środowiska inne niż X11, te same funkcjonalności powinny bez problemów działać na nowych platformach.

Aplikacje KDE można było już wcześniej uruchamiać na systemie firmy Apple z wykorzystaniem wbudowanego serwera X11. Jednak w takim przypadku KDE używało bibliotek Qt/X11 i nie integrowały się one w pełni z systemem operacyjnym. Teraz aplikacje integrują się na przykład w pełni z systemowym schowkiem, czy też pozwalają używać standardowych skrótów klawiszowych.

Kalzium pod MacOS X

Kalzium pod MacOS X

Dzięki nowym bibliotekom Qt 4 oraz nowemu systemowi budowania CMake, aplikacje KDE/Mac są dostępne jako pliki .dmg, łatwe do rozpakowania i zainstalowania pod MacOS-em. Bardzo wczesne wersje pre-alpha można pobrać z witryny Benjamina Reeda. Wśród aplikacji KDE działających pod systemem Mac OS X są między innymi: większość oficjalnych programów, pakiet programów biurowych KOffice, przeglądarka Konqueror, czy programy edukacyjne jak Kalzium, czy KStars. Należy mieć przy tym na uwadze fakt, że te wersje aplikacji znajdują się jeszcze w bardzo wczesnym stadium rozwoju i można spodziewać się błędów i niepoprawnego lub niepełnego działania.

Więcej informacji na temat KDE/Mac znaleźć można na w artykule "The Road to KDE 4: Full Mac OS X Support".


Zobacz również