KDE4.1 beta 1 - oficjalnie udostępnione

Dość szybko po wydaniu wersji 4.0.4 deweloperzy projektu KDE ogłosili dostępność środowiska w wersji 4.1 beta 1. Edycja ostateczna ma zostać opublikowana już za dwa miesiące, w lipcu bieżącego roku.

Wielu miłośników Linuksa narzeka, że KDE4 nie spełniło ich oczekiwań. Środowisko nie dość, że nie powalało na kolana wyglądem, to jeszcze działało raczej niestabilnie. Pierwszym wydaniem nadającym się do stosowania przez szerszą publikę miało być KDE 4.1.

Dziś właśnie ogłoszono dostępność pierwszej bety KDE 4.1. W środowisku pojawiła się odświeżona, zoptymalizowana Plasma (patrz artykuł: "KDE4: Solid i Plasma to podstawa") z poleceniem Uruchom oraz możliwością ładowania widgetów zaprojektowanych dla Mac OS X. Ponadto do środowiska powrócił Kontact, czyli menedżer kontaktów znany z KDE 3.x oraz odtwarzacz płyt CD audio. Pojawił się też lekki odtwarzacz multimedialny o nazwie Dragon Player.

KDE 4.1 (źródło: KDE.org)

KDE 4.1 (źródło: KDE.org)

Użytkownicy, którzy naciskali Microsoft na wprowadzenie do Eksploratora możliwości otwierania folderów na kartach, mogą przetestować tę funkcję w Dolphinie, menedżerze plików w KDE.

Oficjalna wersja KDE 4.1 zostanie udostępniona 29 lipca. W tym samym czasie pojawią się też wydania dla Windows i Solarisa - jednak poziom stabilności tych odmian środowiska raczej nie dorówna tej, z którą mają do czynienia użytkownicy Linuksa.

Dodatkowe informacje: "Wydano KDE 4.1 Beta 1"