KDE4: Solid i Plasma to podstawa

KDE jest znanym środowiskiem graficznym wykorzystywanym w wielu systemach open source. W czwartej wersji pakietu mają się pojawić dwa nowe elementy: Solid - odpowiadający za dynamiczne dostosowywanie środowiska do zmieniającego się sprzętu, oraz Plasma, dzięki której okienka i aplety zyskają miłą dla oka prezencję.

Zdaniem twórców, Plasma będzie jednocześnie porażająco piękna i łatwa w obsłudze. Przeprojektowaniu ulegnie m.in. pasek zadań i menu K. Każdy użytkownik, który potrafi napisać stronę WWW wykorzystującą Javascript ma być w stanie stworzyć aplet współpracujący z Plasmą.

KDE4, temat: Etched Glass - wizja artysty (źródło: Golem.de)

KDE4, temat: Etched Glass - wizja artysty (źródło: Golem.de)

Solid natomiast - przy pomocy biblioteki libkdehw - ma ułatwiać zarządzanie sprzętem i połączeniami sieciowymi. KDE4 będzie natychmiast powiadamiać użytkownika o nowych urządzeniach USB i Firewire (mysz, skaner, dysk twardy itd.) lub o znalezieniu nowego punktu dostępowego Wi-Fi z silniejszym sygnałem.

Nietrudno się domyślić, że tandem Solid & Plasma stanowi odpowiedź programistów projektu na coraz powszechniejszą migrację użytkowników z dużych, nieporęcznych stacji roboczych do komputerów przenośnych.


Zobacz również