KDE4 beta 2, czyli kartofel - koniec nowości, od dziś tylko poprawki błędów

Właśnie opublikowano informację o drugiej becie środowiska graficznego KDE4. Nosi ona swojsko brzmiącą roboczą nazwę "Cartoffel", nawiązującą z pewnością do niemieckiego słowa "Kartoffel" oznaczającą polskiego ziemniaka.

Druga beta KDE4 to bardzo istotny punkt w pracach nad ostateczną wersją środowiska. Jej publikacja oznacza zakończenie procesu wprowadzania nowych funkcji. Od teraz KDE4 ma być już tylko poprawiane, by uzyskało zadowalającą stabilność. To jednocześnie początek końca prac nad pisaniem i tłumaczeniem dokumentacji oraz zwiększaniem ogólnej użyteczności systemu.

Jedynym wyjątkiem jest tutaj Plasma, która w dalszym ciągu będzie ulegać poważnym modyfikacjom. Łatwo na tej podstawie wywnioskować, że aktualne osiągnięcia nie zadowalają programistów. Powstaje tylko pytanie, czy produkt modyfikowany do ostatniej chwili - stanowiący jednocześnie jeden z marketingowych filarów systemu - ma szansę na uzyskanie właściwej stabilności?

Pulpit KDE4 w drugiej wersji beta (źródło: KDE.org)

Pulpit KDE4 w drugiej wersji beta (źródło: KDE.org)

Kod bibliotek zamrożono już przy pierwszej becie KDE4 - deweloperzy mieli więc szansę na wprowadzenie nowych funkcji bez obaw, iż w ostatecznej edycji systemu przestaną one działać.

Wraz z dzisiejszą publikacją KDE4 beta udostępniono również trzecią wersję alpha KOffice 2.0

Dodatkowe informacje i zrzuty ekranowe: "KDE 4.0 Beta 2 Release Announcement" (w języku angielskim)