KDE4 - spory nie milkną, ale będzie dobrze!

Każda większa publikacja dotycząca projektu KDE4 i kolejnych wydań środowiska wywołuje olbrzymią dyskusję związaną z przyszłością zarówno głównego konkurenta GNOME, jak i Linuksa jako całości. Świat Open Source wyraźnie się podzielił. Niektórzy wieszczą upadek KDE, inni patrzą w przyszłość z optymizmem obstając przy "przejściowych problemach" i "wersji dla deweloperów". Dla obserwujących sytuację z zewnątrz użytkowników sprawa wygląda nieciekawie: dzieje się coś złego, co chyba nikomu nie wychodzi na dobre.

Zaczęło się od zapowiedzi. Już dwa lata temu słuchaliśmy o nowej, przełomowej wersji środowiska graficznego, które miało nas oczarować szybkością działania i urodą. Na fali były wtedy przyjemne dla oka wodotryski graficzne, więc i KDE4 - jak oczekiwano - rozwinie się w tę stronę. Użytkownicy obawiali się co prawda, że wraz z efektami pojawi się większe obciążenie systemu, ale wiele osób uznało motyw Etched Glass w wizji artysty za pociągający.

KDE4, temat: Etched Glass - wizja artysty (źródło: Golem.de)

KDE4, temat: Etched Glass - wizja artysty (źródło: Golem.de)

Kolejne premiery się opóźniały, internauci zaczęli wyrażać swe niezadowolenie. Deweloperzy stopniowo wycofywali się z obietnic. Premiera wersji środowiska dla Windows i Mac OS X została przesunięta w bliżej nieokreśloną przyszłość, bowiem prace nad nią toczyły się wyjątkowo wolno. W międzyczasie na rynku zadebiutowała Vista, w której Microsoft wreszcie wcielił w życie obietnice sprzed trzech lat o aktywnym wykorzystaniu akceleratorów 3D do generowania pulpitu systemu operacyjnego. Później pojawiła się też kolejna wersja systemu Mac OS X - Leopard.

GNOME, główny konkurent KDE, bardzo dojrzało. A KDE4 jak nie było, tak nie ma. A może jest?

Aktualizacja: 23 lipca 2008 17:45

Wypowiedź Sebastiana Küglera - pierwotnie w języku angielskim - została przetłumaczona przez ekipę portalu KDE.org.pl. Zachęcamy do zapoznania się z jej brzmieniem oraz umieszczonymi w artykule argumentami z blogu Linux Hater.

Patrz: "11 mitów na temat KDE"