KE: Microsoft zapłaci kolejną karę w wysokości 899 mln euro

W dniu premiery Windows Server 2008, Komisja Europejska poinformowała o nałożeniu na Microsoft następnej kary - w rekordowej wysokości 899 mln euro - za uchylanie się od realizacji zaleceń KE z 2004 roku.

Jest to już trzecia grzywna jaką Komisja nakłada na amerykański koncern za praktyki monopolistyczne. Do 497 mln euro jakie Microsoft musiał zapłacić w 2004 r, dwa lata później doszło ponad 280 mln euro za opieszałość. Teraz KE postanowiła zmotywować Microsoft do działania karą w wysokości aż 899 mln euro. Uzasadniając jej nałożenie przedstawiciele Komisji podali, iż "kara ma związek opieszałym udostępnianiem przez Microsoft specyfikacji swoich produktów i sposobem licencjonowania protokołów niezależnym producentom oprogramowania".

Microsoft podkreśla, że kolejna kara dotyczyć może wyłącznie ewentualnych opóźnień z przeszłości. W październiku 2007 roku Komisja Europejska potwierdziła bowiem, że producentowi Windows ostatecznie udało się dostosować do zaleceń z wyroku jaki zapadł trzy lata wcześniej.

Zobacz również:

  • Aktualizacje Windows będą tracić ważność. Co to oznacza?
  • Apple znów oskarżone? O co chodzi tym razem?

Więcej o potyczkach Microsoftu z Komisją Europejską

Jest postępowanie przeciwko Microsoftowi

Komisja Europejska wszczęła nowe śledztwo przeciwko Microsoftowi. Zostało ono rozpoczęte na skutek pozwu antymonopolowego złożonego przez Operę i stowarzyszenie producentów programów open-source (ECIS).

Microsoft kontra UE - Komisja Europejska krytykuje Departament Sprawiedliwości USA

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych ostro skrytykował poniedziałkową decyzje Europejskiego Sądu dotyczącą działań monopolistycznych Microsoftu. Zastępca Prokuratora Generalnego USA do spraw antymonopolowych, Thomas Barnett stwierdził, że wyrok może mieć negatywne konsekwencje dla konsumentów, stopując innowacyjność i osłabiając konkurencyjność na rynku.

Microsoft kontra UE - komentarze po wyroku

Przedwczoraj Europejski Sąd Pierwszej Instancji w Luksemburgu podtrzymał wyrok Komisji Europejskiej. W 2004 roku nałożyła ona na koncern z Redmond karę 497 milionów Euro. Dziś prezentujemy wam fragmenty konferencji, jaką po wyroku zorganizował Brad Smith, prawnik reprezentujący Microsoft.

Microsoft przegrał przed sądem w UE

Europejski Sąd Pierwszej Instancji utrzymał w mocy wyrok i karę nałożoną na Microsoft przez Komisję Europejską w procesie antymonopolowym z 2004 roku.

KE: Microsoft nie gra fair

Neelie Kroes, urzędująca komisarz Unii Europejskiej ds. konkurencji w przemówieniu w Parlamencie Europejskim ostro skrytykowała Microsoft za konsekwentne stosowanie praktyk, których w 2004 r. zakazała tej firmie Komisja Europejska. Zgodnie z nakazem wydanym trzy lata temu, Microsoft miał na rozsądnych warunkach udostępnić innym producentom oprogramowania wszelkie informacje pozwalające na tworzenie systemów i aplikacji prawidłowo współpracujących z komputerami działającymi pod kontrolą systemu Windows.

Komisja Europejska sprawdzi czy Microsoft jest już w porządku

Microsoft dostarczył Komisji Europejskiej dodatkowe specyfikacje techniczne swoich produktów serwerowych. Jeśli przedłożone informacje okażą się niewystarczające KE - zgodnie z zapowiedzią - może zwiększyć wysokość grzywny nałożonej na Microsoft w lipcu br.

Czytaj także:

- Microsoft otwiera się na środowisko open source

- Microsoft ujawnia specyfikacje formatów z rodziny Office