KE: Polityka prywatności Google łamie europejskie prawo

Nowe zasady dotyczące prywatności Google naruszają unijne prawo - twierdzi Viviane Reding, komisarz ds. sprawiedliwości, wymiaru sprawiedliwości i obywatelstwa w Komisji Europejskiej. Podobne zdanie wyrażają eksperci, tacy jak francuska organizacja CNIL.


Polityka prywatności Google

Google ogłosiło w styczniu nową politykę prywatności, której wejście w życie zaplanowano na 1 marca 2012 r..

Podstawowym celem przyświecającym zmianom była chęć połączenia istniejących zasad w jeden zrozumiały dla użytkownika akt prawny. I tak - około 70 dokumentów dotyczących prywatności Google - połączono w jedną politykę prywatności. Wraz ze zmianą Google stara się także o powiązanie profili użytkowników z różnych swoich usług. Mowa tu choćby o YouTube, Wyszukiwarce, Google Plus czy Bloggerze.

Kontrowersje wokół zmian

Te próby nie całkiem podobają się instytucjom zajmującym się prywatnością w sieci. Francuska niezależna organizacja CNIL (fr. Commission nationale de l'informatique et des libertés) zgłosiła unijnym władzom, że nowa polityka Google nie spełnia wymogów wydanej pod koniec lutego dyrektywy UE o ochronie danych osobowych.

Viviane Reding, komisarz ds. sprawiedliwości, wymiaru sprawiedliwości i obywatelstwa w Komisji Europejskiej, poprosiła CNIL o dokładniejszą analizę wydanego przez Google aktu. Organizacja doszła do wniosku, że nowe przepisy są nieprzejrzyste i niezgodne z europejskim prawem.

Wprowadzona w życie polityka prywatności została także skrytykowana przez prawników Komisji Europejskiej i innych grup walczących o bezpieczeństwo danych.

Google broni nowych zasad prywatności

W odpowiedzi Google po raz kolejny broniło nowych zasad, zwracając uwagę na uproszczenia w polityce prywatności, umożliwiające zwykłym użytkownikom łatwe zrozumienie podstawowych zasad. Firma przyznała, że jest gotowa na ewentualne udoskonalenie istniejących zasad, tak aby użytkownicy w jak największym stopniu mogli cieszyć się przejrzystością i jasnością istniejących zasad.

"Nowa polityka nie zmienia istniejących ustawień prywatności ani tego w jaki sposób dane osobowe są przez nas udostępniane" - podaje oficjalny blog Google. "Nie zbieramy żadnych nowych lub dodatkowych informacji o użytkownikach. Nie będziemy sprzedawać niczyich danych osobowych i nadal będziemy zatrudniać pracowników w sektorze zabezpieczeń, aby utrzymać ich bezpieczeństwo".

Zapoznajcie się z nową polityką prywatności Google.

_________________________________________

Co o niej sądzicie?