KE: Symantec skarży Microsoft

Czy Komisja Europejska rozpocznie kolejny proces antymonopolowy przeciwko Microsoftowi? Agencja Dow Jones Newswire donosi, że skargę na koncern z Redmond złożył Symantec, w związku z wejściem MS na rynek rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa.

'Nieformalna' skarga skierowana do KE pozwala regulatorowi ocenić czy zasadne będzie wszczęcie postępowania przeciwko Microsoftowi i zbadanie czy nie nadużywa swej dominującej pozycji.

Wiadomość na temat wniosku Symanteca pojawia się dzień po tym, jak Microsoft ogłosił plany wprowadzenia na rynek korporacyjny rozwiązania Microsoft Client Protection - integrującego antywirus oraz oprogramowanie do zwalczania spyware. Wersja beta ma pojawić się do końca roku. W testach u wybranych klientów znajduje się także Windows OneCare - rozwiązanie dla użytkownika końcowego. Agencja Dow Jones donosi, że skarga dotyczy planów włączenia wspomnianych rozwiązań do kolejnej odsłony systemu operacyjnego Windows Vista.

Przedstawiciele Symanteca potwierdzają, że skarga ma charakter nieformalny. Spółka dostarczyła informacje poproszona przez Komisję Europejską. Już w kwietniu Symantec zapowiadał, że będzie uważnie przyglądać się poczynaniom MS w segmencie rozwiązań bezpieczeństwa, po tym jak producent ogłosił przejęcie technologii firm GeCAD Software oraz Giant Company, a także spółki Sybari Software.

Poprzednie postępowanie przeciwko Microsoftowi zakończyło się m.in. wymierzeniem grzywny w wysokości 497 mln euro i nakazem sprzedaży systemu operacyjnego bez odtwarzacza Windows Media Player.


Zobacz również