KE dofinansuje projekt Galileo

Komisja Europejska przeznaczy część niewykorzystanych środków z unijnych funduszy na dofinansowanie programu stworzenia europejskiego, cywilnego systemu nawigacji satelitarnej. Unijne wsparcie wyniesie najprawdopodobniej ok. 3,5 mld euro. Dodatkowe środki umożliwią przyspieszenie prac nad projektem Galileo.

Środki mają pochodzić głównie z niewykorzystanych dopłat dla rolnictwa. Według zapowiedzi, dzięki dodatkowym funduszom, wszystkie przetargi powinny zostać zakończone do końca br. Poza tym przedstawiciele Europejskiego Koncernu Lotniczo-Rakietowego i Obronnego (EADS) ujawnili, że trwają już negocjacje w sprawie przejęcia firmy Surrey Satellite Technologies. Zatrudnia ona naukowców biorących udział w budowie satelity GIOVE-A.

Całość projektu zostanie podzielona na mniejsze kontrakty, które z kolei zostaną przydzielone wybranym wykonawcom i podwykonawcom. Do grona najbardziej prawdopodobnych uczestników projektu można zaliczyć m.in. firmy: Thales, Alcatel-Lucent, Finmeccanica, AENA oraz Deutsche Telekom. Większość z nich w przeszłości brała udział w pracach nad projektem Galileo. Kilka lat temu część firm zrezygnowała z udziału w programie ze względu na jego potencjalną nieopłacalność. W projekcie uczestniczą również nieliczne instytucje naukowe z Polski.

Zobacz również:

  • Wymienne baterie powrócą do telefonów? Dzięki UE jest to całkiem możliwe

Mający na celu stworzenie europejskiej sieci satelitów nawigacyjnych, projekt Galileo powołano do życia w połowie 1999 roku. Zakłada on wystrzelenie na orbitę okołoziemską 30 satelitów. Kontrolować je będzie kilkadziesiąt stacji naziemnych umieszczonych w różnych rejonach świata. Jednak ze względu na trudności z pozyskaniem odpowiednich środków finansowych oraz problemy techniczne projekt został praktycznie zawieszony w 2005 roku. Pierwszy (GIOVE-A) satelita został wystrzelony w grudniu 2005 roku. Następny satelita ma trafić na orbitę w kwietniu br. Dotychczas jego wystrzelenie kilkukrotnie przesuwano. Najważniejszą przyczyną zmiany planów były problemy z obwodami elektrycznymi satelity.

Po zakończeniu prac związanych ze stworzeniem infrastruktury telekomunikacyjnej, na konkretnych warunkach nadzorem nad funkcjonowaniem systemu zajmą się prywatne, cywilne firmy. Odróżnia to europejski projekt Galileo m.in. od administrowanego przez agencje rządu amerykańskiego, systemu GPS oraz rosyjskiego GLONASS. Według aktualnych planów projekt ma zostać zakończony w 2013 roku.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: