KE popiera komórki w samolotach

Komisja Europejska chce, aby pasażerowie samolotów mogli w czasie lotów używać telefonów komórkowych, prezentując dokument nakreślający uwarunkowania techniczne i prawne (licencje), które powinny obowiązywać przy wprowadzeniu w życie takich rozwiązań.

Zgodnie z opinią Komisji oznacza to, że 90% pasażerów podróżujących po Europie samolotami będzie mogło korzystać z tego środka komunikacji. Komercyjne systemy świadczące usługi MCA (Mobile Communications onboard Aircraft) - oparte na technologii GSM - wykorzystują częstotliwość 1800 MHz. W ocenie Komisji blisko 90% pasażerów podróżujących samolotami posiada telefony komórkowe operujące właśnie na tej częstotliwości.

Viviane Reding (European Telecommunications Commissioner) twierdzi, że Europa już od dawna oczekiwała na pojawienie się takiego dokumentu (który jest dostępny tutaj), który będzie stanowił wytyczne dla każdego kraju należącego do Unii Europejskiej.

Możliwość używania telefonów komórkowych na pokładach samolotów zdobywa coraz więcej zwolenników. Pierwszą na świecie komercyjną usługę, pozwalającą korzystać z telefonów komórkowych na pokładzie samolotu - uruchomiły w zeszłym miesiącu linie lotnicze Emirates Airline. Jest to usługa wykorzystująca system AeroMobile, opracowany przez spółkę joint venture założoną przez firmy Telenor i ARINC.


Zobacz również