KE zajmie się blokadami regionalnymi w grach i zmowami cenowymi na elektronikę

Na terenie Unii Europejskiej mogło dojść do zmowy cenowej pomiędzy producentami sprzętu oraz blokady możliwości kupowania gier ze względu na miejsce zamieszkania.


KE wszczyna postępowanie

Komisja Europejska wszczęła postępowanie mające na celu wyjaśnienie, czy doszło do zmowy cenowej pomiędzy producentami elektroniki, blokady możliwości kupowania gier ze względu na miejsce zamieszkania oraz dyskryminacji cenowej w hotelach. Nas oczywiście interesują tylko dwa pierwsze przypadki.

Zmowa cenowa na elektronikę

Komisja Europejska sprawdzi, czy firmy Asus, Denon & Marantz, Philips i Pioneer nie ograniczyły sprzedawcom online możliwości ustalania własnych cen na elektronikę (m.in. notebooki i produkty hi-fi). W procederze tym miało być ponoć wykorzystywane oprogramowanie dbające o automatyczne dostosowanie cen do tych, które stosowały największe sieci.

Blokada regionalna na gry

Komisja Europejska przyjrzy się też umowom zawartym pomiędzy Valve i firmami Bandai Namco, Capcom, Focus Home, Koch Media, ZeniMax. Chodzi o klucze aktywacyjne, którymi należy potwierdzać, czy kopia gry jest legalna. Szkopuł w tym, że dochodziło ponoć tutaj do blokady regionalnej (KE wspomina o Polsce i Republice Czeskiej) a więc tzw. "handlu równoległego" wpływającego niekorzystnie na konkurencyjność poprzez uniemożliwianie konsumentom zakupu gry w niższej cenie w innym kraju UE.

Źródło: Komisja Europejska - informacja prasowa