KEF Q5, Q1, Q9c

Piękne kolumny, które mogą być ozdobą każdego pomieszczenia. Ponadto jako jedne z nielicznych na rynku wyposażono je w przetworniki koncentryczne.

Piękne kolumny, które mogą być ozdobą każdego pomieszczenia. Ponadto jako jedne z nielicznych na rynku wyposażono je w przetworniki koncentryczne.

W jednym wydaniu naszego pisma test dwóch zestawów kolumn wyposażonych w głośniki koncentryczne to prawdziwy ewenement. Trzeba zdać sobie bowiem sprawę, że rozwiązanie to jest nietypowe, bardzo rzadko spotykane w zespołach głośnikowych, a w kolumnach z tego przedziału cenowego to już nie lada unikat. Udało się nam jednak zebrać kilka konstrukcji tego typu, co doskonale ułatwia porównanie rozwiązań stosowanych przez dwie znane brytyjskie firmy. Obaj producenci mają duże doświadczenie w opracowywaniu głośników koncentrycznych. To jednak KEF jest bezpośrednio kojarzony z takimi kolumnami. Firma już od wielu lat stosuje przetworniki UniQ w szerokim zakresie. Dość powiedzieć, że UniQ znajdziemy nawet w kolumnach przeznaczonych do montażu instalacyjnego (w ścianie), a nawet w głośnikach sufitowych. Seria Q to produkt, który można śmiało zaliczyć do kategorii audiofilskiej. Cenowo jest to "średnia półka", rozwiązania techniczne i staranność konstrukcji plasują tę linię produktów mniej więcej w środku katalogu Brytyjczyków. Jak to z "napędowymi" liniami kolumn bywa, w ich skład wchodzi wiele modeli, z których na kilka sposobów możemy skompletować zgrabny zestaw kina domowego. Wszystko zależy od warunków lokalowych, w których przyjdzie określonemu systemowi działać, istotne są oczywiście również kwestie finansowe. Zdecydowaliśmy się na przetestowanie systemu, który - jak sądzimy - wybrałoby wielu słuchaczy. Z przodu ustawiliśmy "podłogówki" Q5 i jedyną w ofercie kolumnę centralną - Q9c, z tyłu - podstawkowe Q1. Niestety, nie było nam dane przetestować subwoofera należącego do tej serii (PSW2000 lub PSW3000). W czasie testu dystrybutor jeszcze nie dysponował kolumnami subniskotonowymi, które mógłby dostarczyć do redakcyjnego odsłuchu.

KEF Q5, Q1, Q9c

Dobre, uniwersalne kolumny o przyjemnym wyważonym brzmieniu. Ich wygląd sprawi, że wpiszą się doskonale w pomieszczenie o dowolnym wystroju.

Wszystkie kolumny serii Q prezentują się niezwykle oryginalnie i elegancko. Ścianki obudów wykonanych całkowicie z MDF-u wyprofilowano tak, że zwężają się ku tyłowi (podobny zabieg zastosowało Dali w nowych Suitach). Oprócz efektu natury estetycznej (kolumny prezentują się bardziej atrakcyjnie niż typowe prostokątne skrzynki) takie wyprofilowanie ścianek ma przede wszystkim korzystnie oddziaływać na jakość brzmienia. Wygięte ścianki to pomoc w redukcji fal stojących wewnątrz obudowy. Kolumny KEF mają jeszcze jedną szczególną cechę. Przetworniki koncentryczne UniQ są umieszczone w górnej części przednich ścianek kolumn i nieznacznie wystają poza ich obrys. Zwieńczenie kolumny stanowi plastikowa osłona z wytłoczoną w niej nazwą serii. Wszystkie kolumny tej serii (oprócz subwooferów oczywiście) mają przetworniki UniQ. KEF, podobnie jak Tannoy, podkreśla niebagatelny wpływ tego rodzaju przetworników na budowanie sceny dźwiękowej. Kolumny z przetwornikami koncentrycznymi są - zdaniem ich twórców - łatwe do ustawienia, tworzą szeroką scenę dźwiękową, gdzie tzw. sweet point, czyli miejsce gdzie słuchacz odbiera dźwięk jako najlepszy, nie ogranicza się do wąskiego pola odsłuchu.

Z redakcyjnych odsłuchów wynika, że rzeczywiście powstająca scena jest bardzo efektowna i spójna, nie oznacza to jednak, iż kolumny z tradycyjnymi przetwornikami radzą sobie w tej kategorii gorzej. Testowane także w tym numerze Suity Dali są tego najlepszym przykładem. Wszystko zależy zatem od charakterystyki danego modelu, a spory na temat wyższości jednej technologii nad drugą należy raczej pozostawić teoretykom. Wszystkie kolumny Q mają podwójne, solidne złącza głośnikowe do konfiguracji biwire. Metalowe nakrętki pozwalają na wygodne podłączenie zarówno wtyków bananowych, jak i widełek. Problemem może być jedynie umieszczenie grubych gołych przewodów w niezbyt dużych otworach w metalowych trzpieniach. Kolumn KEF słuchaliśmy bezpośrednio po "koncentrycznych" Tannoyach. Od początku były słyszalne bardzo wyraźne różnice w charakterze brzmienia. Soprany Q, mimo stosowania również metalowej kopułki, były zdecydowanie bardziej subtelne. Na początku sprawiały wrażenie wręcz wycofanych. To jednak złudzenie po nieco zbyt wyostrzonych sopranach Sensysa. W modelach KEF od razu nam się spodobał solidny i dobry jakościowo bas. Kolumny mogą wytworzyć solidną podstawę basową nawet bez towarzystwa subwoofera. Bas generowany przez przednie "piątki" nie jest ani twardy, ani zbyt miękki. Ma przyjemny, uniwersalny charakter, pasuje do wielu gatunków muzycznych. W nagraniach obfitujących w spektakularne pasaże zaczynające się w dole skali mogliśmy docenić zdyscyplinowanie i posłuszeństwo niskich tonów. To cecha warta podkreślenia. Soprany i średnie tony występują w odpowiednio wyważonych proporcjach, nie wywołują skrajnych reakcji słuchacza. System złożony z pięciu kolumn serii Q jest idealnie przygotowany do systemów kina domowego. Scena dźwiękowa jest bardzo spójna, kolumny oddają każdy detal nagrania, nowy wymiar zyskują dźwięki tła (deszcz, szumy otoczenia), na które poprzednio nie zwracaliśmy większej uwagi.

Informacje

Typ zestaw kolumn 5.0

Cena Q5 - 4190 zł, Q1 - 1690 zł, Q9c - 1690 zł; zestaw - 7570 zł

Dystrybutor Audio Center tel. (+12) 425 64 43

Funkcje brak

Złącza dobre jakościowo metalowe, podwójne złącza